Dům U Jonáše bude kvůli havárii vody několik měsíců zavřený

11. ledna 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

havárie řadu

Kvůli vánoční havárii vody bude Východočeská galerie, která má hlavní prostory v pardubickém historickém Domě U Jonáše, několik měsíců zavřená. Jsou poškozené cenné výmalby i některá výtvarná díla. Škody zatím vyčísleny nejsou. ČTK to řekl náměstek hejtmana Roman Línek.

Havárie se stala ve zdi technické místnosti ve druhém patře. „Voda protekla do prvního patra, kde napáchala největší škody, a potom do přízemí a sklepa. Zasáhla i zeď sousedního domu, kde sídlí firma Stapro,“ řekl Línek. Škodu nyní hejtmanství vyčísluje s pojišťovnou, dodal. Voda ohrozila a částečně poničila nejen vystavená díla, ale také zdi, podlahy a stropy domu včetně vzácné renesanční fresky. Galerie zrovna pořádala výstavy Květy a jiné světy ze sbírek Muzea umění v Olomouci a vystavovala i některá vlastní díla, včetně nově zakoupené fotografie Veroniky Bromové. Poškozeným dílům se teď věnují restaurátoři.

„Nejhorší situace je v krásné části domu v prvním patře směrem do Pernštýnského náměstí, kde byly restaurátorkou Hanou Vítovou v minulosti odhaleny zbytky krásné renesanční výmalby. Tady jsme museli odstranit i dřevěnou podlahu a věříme, že se ve spolupráci s touto odbornicí podaří výzdobu stěn zachránit,“ dodal Línek.

V Domě U Jonáše jsou nyní rozmístěné moderní vysoušeče a teprve postupná měření ukážou, jak rychle budou moci opravy postupovat. „Po vyřešení situace ve vstupní části zvažujeme otevření alespoň nezasažené části domu,“ řekla ředitelka galerie Hana Řeháková. Galerie patří kraji.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (havárie řadu)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace