Dnes se ve světě slaví Světový den rybářství

27. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

rybník - rybář - rybáři - IMG_2809

O roku 2001 se po celém světě slaví pod záštitou OSN Světový den rybářství, který připadá spolu s dalšími svátky (Den politických vězňů, Světový den sdělovacích prostředků či Světový den diabetiků) každoročně na 27. června. V naší zemi ale o existenci Světového dne rybářství prakticky nikdo neví.

A to přesto, že ve světě se slaví svátek rybářů již od roku 1985. Děje se tak prostřednictvím kulturních i odborných programů, seminářů či konferencí, přičemž hlavní myšlenkou je (právě proto zaštítila toto výročí OSN) udržitelný rozvoj rybolovu. Ten je v současné době aktuální výzvou především pro mořský rybolov, díky klimatickým vlivům je ale udržitelný rozvoj rybolovu tématem i pro sladkovodní rybářství.

Podle informací portálu Naše voda přesto nepřipravilo ke Světovému dni rybářství ani letos stejně jako v předchozích letech žádnou akci ani ministerstvo zemědělství, které má v gesci rybářskou legislativu a dotační programy na podporu rybářství, ani rybářské organizace. Podle statistik tvoří přitom v ČR rybářskou komunitu nejvíce občanů ze všech hobby i profesních komunit. Český rybářský svaz s Moravský rybářský svaz sdružují podle odhadů společně více než půl milionu rybářů.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství