ČHMÚ bude předpovídat počasí přesněji než dosud

Aktualizováno 3. ledna 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Mark Rieder - IMG_2518

Nový ředitel Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Mark Rieder si přeje, aby se Češi méně ptali na počasí Norů – webové stránky Yr.no, kde jsou druhými nejčastějšími návštěvníky. Uvedl to v rozsáhlém rozhovoru pro Hospodářské noviny.

ČHMÚ se podle Riedra chystá předělat své komunikační kanály, ať už jde o webové stránky pro laickou veřejnost či pro krizové situace a bude aktivní na sociálních sítích. Za čtyři měsíce by měly vyběhnout mobilní aplikace ČHMÚ. Jejich vývoj má stát kolem 1,5 milionu korun, obě budou pro uživatele zdarma. V polovině dubna by se měla spustit verze pro Android, za čtyři nebo pět měsíců pro Apple.

Rieder také upozornil, že takzvané „norské servery“ nejsou předpovědi Norské meteorologické služby, ale Evropského centra pro střednědobou předpověď v anglickém Readingu, která jsou prezentována pod hlavičkou Norského meteorologického ústavu.  ČHMÚ má navíc přesnější data. „V Readingu se dlaždice počítá na plochu 10 krát 10 kilometrů, my máme 5 krát 5 a chceme se posunout na 2,5 krát 2,5 kilometru. To znamená, že pro každý čtverec o této velikosti by měla být vlastní předpověď,“ konstatoval Rieder.

Kompletní verze rozhovoru najdete na:

https://domaci.ihned.cz/c1-66001980-budeme-predpovidat-pocasi-presneji-uz-dnes-mame-lepsi-data-nez-popularni-norove-rika-novy-sef-chmu

Zdroj: Hospodářské noviny, foto (Mark Rieder) Naše voda – Nina Havlová

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nejčtenější, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy