Č. Skalice letos zahájí budování koupacích jezírek u Rozkoše

15. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

rozk

Česká Skalice na Náchodsku chce letos začít budovat biotopová koupací jezírka u autokempu u nádrže Rozkoš zhruba za 20 milionů korun. ČTK to dnes řekl starosta města Martin Staněk. V okolí autokempu byly v posledních letech opakovaně problémy s kvalitou vody, hygienici tam i zakazovali koupání.

„Autokemp je umístěný na takzvané horní malé nádrži, která slouží jako usazovací, a proto tam končí všechny nečistoty. Podmínky pro koupání se dlouhodobě zhoršovaly, a proto se už před lety připravoval rozsáhlý komplex bazénů,“ řekl Staněk.

Na nákladné bazény se však nepodařilo získat peníze, radnice se proto rozhodla pro vybudování biotopových jezírek. „Nás na tom zaujalo, že k úpravě vody dochází bez chemie a že tam jsou také výrazně nižší náklady na provoz bazénů,“ řekl Staněk.

Město nyní dokončuje opakované výběrové řízení na zhotovitele stavby, loni vítězný zájemce odstoupil od smlouvy, proto radnice musela vypsat nový tendr. „Předpokládám, že do konce měsíce března bychom měli mít kompletní zadávací dokumentaci pro vypsání výběrového řízení,“ řekl Staněk. Podle něj má město od loňska zajištěné peníze, například pět milionů korun na projekt uvolnil Královéhradecký kraj.

Stavba podle Staňka potrvá zhruba sedm měsíců, letos se v nich tedy lidé ještě nevykoupou. „Předpokládám, že když to dobře půjde, budou jezírka ke koupání připravená na příští sezonu,“ řekl Staněk. Projekt počítá s vybudováním takzvaného biotopového koupaliště o celkové rozloze 2000 metrů čtverečních, další dvě jezírka budou nepřístupná veřejnosti, za pomoci rostlin a filtrace mají sloužit k čištění vody.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons Honza Groh (Jagro)Vlastní dílo

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Vodovody a kanalizace