Budějovice zmodernizují čistírnu vod, Prachatice plánují vodojem

30. ledna 2018 | Rubrika: Vodovody a kanalizace

ceva

Ve vodohospodářských sítích, které v jižních Čechách spravuje společnost Čevak, se letos chystají investice za stovky milionů korun. Mezi největší patří dokončení nové úpravny vody v Písku za více než 200 milionů korun.

Jde o investice jednotlivých obcí. ČTK to řekla Hana Svítilová z útvaru marketingu a komunikace společnosti.

Peníze vynaloží vlastníci infrastruktury, tedy města a obce, přičemž nejvýznamnějším zdrojem financí je nájemné, které inkasují od provozovatele sítí. „Mezi největší letošní akce jihočeských měst lze zařadit například dokončení nové úpravny vody v Písku za více než 200 milionů korun,“ uvedl technický ředitel společnosti Čevak Jiří Lipold. Písecká úpravna by měla být hotova na konci roku.

Město České Budějovice hodlá v první polovině roku dokončit modernizaci provzdušňovacího systému v čistírně odpadních vod za více než 25 milionů korun. Chystá se také prodloužit odlehčovací kanalizační stoku v ulici Roberta Bosche. „O to se postará 300 metrů dlouhé potrubí v profilu 1200 milimetrů,“ popsal Lipold. Prachatice plánují nový vodojem v lokalitě Fefry, letos počítá město s projektovou dokumentací a přípravou akce.

Čevak je vodárenská akciová společnost, která provozuje vodohospodářskou infrastrukturu, zejména úpravny pitné vody, vodovodní a kanalizační sítě a čistírny odpadních vod. Dodávky pitné vody a odvádění odpadních vod zajišťuje pro více než půl milionu obyvatel Jihočeského kraje a části Plzeňského kraje a Kraje Vysočina. Má asi 800 zaměstnanců.

Investice pro letošní rok oznámil už také Jihočeský vodárenský svaz (JVS), chce letos do investic a oprav svého vodohospodářského majetku dát téměř 120 milionů korun. Akce za dalších téměř 29 milionů Kč má svaz připravené v rezervě, suma se tedy může dostat až na 149 milionů. Jihočeská vodárenská soustava měří přes 550 kilometrů, vodu z ní pije a používá přibližně 400.000 Jihočechů.

Zdroj: ČTK,ilustrační foto: čevak

Související rubriky: Vodovody a kanalizace