Bobři dobývají Česko a páchají škody, čas jejich lovu se vrátí

19. března 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bobr byl v české a moravské krajině ještě před třiceti lety velkou vzácností. Jak ale připomíná server novinky.cz., nyní se odhaduje, že jich v republice žije okolo 6000, přičemž jejich populace se jen za uplynulé čtyři roky zvětšila o zhruba třetinu.

Ani odborníci nepředpokládali, že se bobři v místech, z nichž v 19. století kvůli lovu vymizeli, tak rychle zabydlí. Podle lesníků se blíží doba, kdy bude bobr opět patřit mezi běžně lovenou zvěř. Běžná bobří rodinka má u nás podle nejnovějších poznatků pět členů. V zimě si vystačí s jednou až dvěma norami, v létě jich ale může obývat i dvacet nebo třicet. Milují větvičky vrb, olší, topolů či jasanů, ale pokud je nemají, jsou překvapivě schopni odejít až 50 metrů od vody a v lese se přiživovat na mladých dubech, což působí lesníkům největší ztráty.

Odborníci proto připravují experiment. Chtějí v oblastech, v nichž les nejvíce trpí kvůli bobřím zubům, vytvořit nárazníkové zóny. Ve vzdálenosti deset až patnáct metrů od vody chtějí zlikvidovat mladé duby a nahradit je dřevinami, které mají bobři rádi. Navíc by lesníci mohli vozit na břehy řek větvičky z pokácených stromů, na nichž si bobři pochutnají. Vodní hlodavci by se mohli spokojit s touto „návnadou“ a nedělali by tak velké škody v lese, v krajině by také mohlo ubýt bobřích hrází.

Zdroj: https://www.novinky.cz, ilustrační foto (důsledky činnosti bobrů – Pasohlávky) Povodí Moravy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy