22. 9. 2020

Zvyšování rybolovných kvót ohrožuje i samotné rybáře, varují ekologové

Pravidla pro rybolov na následující rok, na nichž se o víkendu dohodli ministři zemědělství Evropské unie, vyvolala pobouření ochránců přírody. Informuje o tom deník E15 s tím, že pravidla ignorují doporučení vědců, kteří už delší dobu brojí proti nadměrnému rybolovu.

S dohodou nejsou spokojeni ani někteří rybáři. Ministři však tvrdí, že je vyváženým kompromisem mezi zájmy rybářů a ekologů. Ochranáři se sice mohou radovat, že se podařilo protlačit úplný zákaz lovu tresek obecných západně od Skotska, ale v Irském moři se v příštím roce oproti letošku sníží jen o čtvrtinu. Na území mezi Švédskem a Dánskem pak o třicet procent. Na některých místech se naopak kvóty pro lov tresek zvyšují.

Ve vodách západněod Skotska navíc razantně stoupne nejvyšší možný počet ulovených tresek jednoskrvnných, letošku se ztrojnásobí. Velký nárůst nastal také u sleďů. „Doufám, že naši rybáři budou spokojení vzhledem k tomu, že u mnoha druhů nastalo zvýšení,“shrnula dohodu eurokomisařka pro rybolov Maria Damanakiová. „Kvóty umožňují hledět irské rybářské flotile do roku 2012 s optimismem,“ dodal irský ministr Simon Coveney a v podobném duchu reagovala i Velká Británie.

Podle organizace Oceana konečná úmluva nechává kvóty dvacet procent nad úrovní, kterou doporučila Evropská komise.„Tento krátkodobý přístup povede ke zhoršení nejen stavu rybí populace, ale také ziskovosti rybolovného sektoru a životaschopnosti rybářské komunity,“ varoval výkonný šéf evropské pobočky organizace Xavier Pastor.

Podle předběžné analýzy Oceany schválená omezení ignorují 41 procent limitů výlovu, které z hlediska udržitelnosti navrhovali vědci. Další ochranáři poukazují, že dohoda o kvótách je v rozporu s letos odsouhlasenými cíli reformy společné rybolovné politiky.

Největší restrikcí pro rybáře bude omezení počtu dnů, které mohou strávit na moři, není však tak radikální, jak původně navrhovala Evropská komise. Velká Británie odhaduje, že rybolov se sníží zhruba o 15 až 25 procent, přesná čísla budou až za několik týdnů. „Je to tvrdá rána pro naši rybářskou flotilu, jež bude kvůli těmto bezdůvodným krácením zápasit o zachování hospodářské životaschopnosti,“ uvedl šéf Skotské rybářské federace Bertie Armstrong.

Zdroj: E15

 

23.12.2011 15.56, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4