7. 4. 2020

5.2.2019 13.13, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Ztráty vody na Šumpersku jsou na úrovni vyspělých zemí

V Šumperské provozní vodohospodářské společnosti (dále ŠPVS) usilují o snižování ztrát vody už od roku 2003, kdy se její množství pohybovalo na úrovni padesáti procent. V posledních letech se tyto ztráty podařilo dostat na přibližných 12 procent, což je údaj podobný výsledkům vyspělých evropských zemí.

Informoval o tom dnes obchodní ředitel ŠPVS Jan Havlíček s tím, že za nízké ztráty vody vděčí ŠPVS zejména systému monitoringu sítě a řadě preventivních opatření, které konzultuje s odborníky v rámci mezinárodní spolupráce ve skupině SUEZ, do které společnost patří. Monitoring měří spotřebu vody v malých okrscích vodovodní sítě prostřednictvím zařízení pro dálkové měření a přenos dat.  Zaměstnanci dispečinku pak mohou poměrně rychle zjistit nestandardní spotřebu, která je vyhodnocena jako pravděpodobný únik vody.

Největší úniky vody jsou nejčastěji zapříčiněny havárií, kdy je nejdůležitější odhalit místo úniku a problém napravit. Důležitým faktorem je čas, protože čím dříve je problém odhalen a napraven, tím nižší je nejen ztráta vody, ale i případné další škody, které může unikající voda způsobit. Pomoci mohou i sami občané, pokud budou o zjištěné havárii včas informovat vodárenský dispečink na tel. č. 583 317 317, ale i tím, že kontrolují stav své přípojky či zabezpečí vodoměr proti poškození mrazem. Jen v období od začátku roku 2019 již byly vyměněny 2 vodoměry poškozené mrazem, přičemž náklady na jejich výměnu hradili odběratelé. Jde li o havárii, kde není únik viditelný, pak je velmi důležité jej pomoci specializovaných přístrojů odhalit. Nástup na odstranění poruchy musí být proveden nejpozději do 24 hodin, realita se liší podle lokality a sítě.

Menší část ztrát vody je způsobena drobnou nepřesností některých vodoměrů. Nejnižší vliv celkové ztráty pak mají takzvané komerční ztráty spojené především s odhalováním černých odběrů. V takových případech se lidé vystavují riziku pokuty ve výši až 10 tis. Kč. Podle Havlíčka je dlouhodobá úroveň dvanácti procent ztráty vody finální a nelze ji již dále zásadně snižovat. „Částečně se objem nefakturované vody skládá z řady drobných „ukapávajících“ netěsností, které je velmi obtížné dohledat a v současném nízkém objemu ztrát zahrnuta i technologická voda nezbytná k údržbě vodovodní sítě,“ uvedl Havlíček.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

5.2.2019 13.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3