14. 11. 2018

Znáte historické mosty v Děčíně?

Mosty leckdy nejsou jen pouhým prostředkem k překonání vodního toku. Často jsou to hotová umělecká díla, kvůli kterým se vyplatí vážit i dlouhou cestu. Hned třemi takovými zajímavostmi se může pochlubit Děčín.

Strmý Ovčí můstek (zvaný také Ovčí most či Ovčí lávka ) se klene přes Jílovský potok. Byl postaven v 2. Polovině 16. století z pískovcových kvádrů a vydlážděn byl čedičovými valouny. Je dlouhý 18 metrů, široký 4 metry a nejvyšší místo jeho oblouku se nachází ve výšce téměř 7 metrů nad vodní hladinou. Zmíněný oblouk je velmi strmý a jeho převýšení  ve středu  je 1,5 metru oproti zbytku mostu. Postavit ho podle dochovaných dokumentů dal Günter z Bünau, když rozšiřoval pastviny pro chov ovcí. Pro vysvětlení ono zvláštního vyklenutí existuje dnes několik teorií. Mohlo jít o ochranu proti povodním anebo o usnadnění cesty pro plavení dříví. Jedna z pověstí vypráví, že můstek takto dala vystavět tehdejší vrchnost, aby se pomstila sedlákům, kteří odmítli na stavbu mostu finančně přispět. Ovce, patřící panstvu, po něm tedy bez problémů přešly z jednoho břehu na druhý, avšak selské vozy přejet nemohly. Svému účelu dnes již tento most neslouží a patří mezi chráněné technické památky.

Dalším mostem, pocházejícím z dávných dob, je kamenný Staroměstský most (viz foto) přes řeku Ploučnici. Tento renesanční most stojí na místě původního mostu, který byl zničen při povodni v roce 1561. Vystavěn byl mezi lety 1564 – 1569. Stavebním materiálem se staly pískovcové kvádry, zajímavým architektonickým prvkem je pak zábradlí se zajímavými zubatými výřezy. Má celkem čtyři oblouky, odlišně vysoké a také jejich šířka není stejná. Ve středu mostu je umístěno sousoší, jehož autorem je barokní sochař M.J. Brokoff. Dílo z roku 1714 představuje tři české patrony: Sv. Víta, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Podstavec sousoší je opatřen reliéfy, které znázorňují mučednickou smrt ztvárněných patronů. Most je dlouhý 84 metrů, široký 4,8 metrů a maximální výška nad hladinou řeky Ploučnice dosahuje zhruba 7,7 metru. Byl několikrát opravován a dnes slouží pro pěší chodce a cyklisty. Také on je památkově chráněný.

Třetí zajímavý most se nachází v Děčíně nad výtokem  Ploučnice ze Zámeckého rybníka a souběžnou komunikací, vedoucí na místní koupaliště. Postavena je údajně na místě původního padacího mostu v roce 1831 současně s tunelem ve skále při rozšiřování zámeckého parku. Je jedinou konstrukcí tohoto typu v České republice, která nebyla přemístěna. Podobný most stával u  Podolska a spojoval oba břehy řeky Vltavy. Kvůli stavbě přehrady Orlík byl  přemístěn a od roku 1975 se klene nad Lužnicí u městyse Stádlec. Nosné řetězy mostu mají délku článků 0,6 m a jsou na pravém břehu zakotveny v zámecké skále. Na levém břehu jsou pak vedeny přes dvanáctimetrový pilíř s bránou a upevněny do země. Most  je široký 2 m, dlouhá asi 30 m a je veden 7 m nad hladinou.

Kromě mostů je v Děčíně a okolí řada dalších zajímavých památek, které rozhodně stojí za shlédnutí. Pokud si tedy naplánujete výlet do tohoto města nad Labem, rozhodně nebudete litovat.

Naše voda – Magdaléna Machová, foto Radek Tomášek

 

7.8.2013 5.34, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář Akcí

<< Listopad 2018 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Fotoblog

více >

VÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNOVÝLOV RYBNÍKA ZRCADLO, KOPIDLNO
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >