10. 7. 2020

26.9.2012 15.41, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Známé lokality Šumavy včetně slatí je možné vidět z ptačí perspektivy

Milovníci Šumavy a netradičních záběrů mohou ode dneška poznávat Šumavu z ptačí perspektivy. Informoval o tom mluvčí Správy Národního parku Šumava (NP) Pavel Pechoušek.

Park chce podle jeho slov pomocí krátkých filmů natočených na miniaturní kameru přimontovanou k modelu malé helikoptéry nalákat turisty na neopakovatelnou šumavskou přírodu. První film z naučné stezky Soumarské rašeliniště bude také od října na webových stránkách www.npsumava.cz

Vedení Správy NP a CHKO Šumava zakoupilo před několika měsíci model vrtulníku, na který je přimontovaná miniaturní kamera. Potom co vrtulník vzletěl, vzniklo první, zhruba tří minutové video – z nově otevřené naučné stezky u Soumarského rašeliniště. „Další budou následovat. Určitě chceme milovníkům Šumavy ukázat ta nejkrásnější místa. Například Tříjezerní slať, zážitkovou trasu u Poledníku nebo trasu z Březníku přes Luzenské údolí na Hraniční slať,“ slibuje Pechoušek.

Záběry z kamery umístěné přímo na vrtulníku jsou efektní a návštěvník bude mít při jejich sledování pocit, že se na chvíli stane ptákem. „Například konipasem horským a najednou se proletí nad svými zamilovanými místy, například nad svým potokem nebo po svojí oblíbené trase. Milovníci Šumavy novou perspektivu pohledu na přírodní poklady Národního parku Šumava jistě uvítají,“ uvádí Josef Štemberk, vedoucí oddělení marketingu Správy NP a CHKO Šumava. „Důvodem pořízení takových filmů je i to, že návštěvník může nahlédnout do míst, kam běžně má zakázaný vstup. Například do citlivého území rašelinišť,“doplňuje Štemberk. Díky těmto záběrům umožní Správa parku lidem s tělesným handicapem, aby i oni mohli vyšplhat na šumavskou rozhlednu nebo se „proběhnout“ po části lesa, louce, rašeliništi. „A to skutečně cestou necestou,“ říká Štemberk.

Náklady na pořízení této helikoptéry byly minimální. „Oslovil jsem několik firem zabývajícími se modelářskými potřebami a s tou nejlevnější jsme začali spolupracovat. Ve svém volném čase jsem konzultoval stavbu čtyřrotorové helikoptery a vznikl z toho quadcopter, což je zjednodušeně řečeno vrtulník sečtyřmi vrtulemi. Na něj jsme dali miniaturní kameru a mohli jsme začít natáčet,“ popisuje zaměstnanec Správy parku Richard Kolář, který je pilotem tohoto quadcopteru. Podle něj je létání s quadcopterem snažší než létání s klasickým jednorotorovým vrtulníkem. „Rozhodně to ale není nic jednoduchého, létání s radiově ovládaným modelem vždy vyžaduje maximální soustředění,“ uvádí Kolář, jehož koníčkem je řízení modelů cestovních automobilů v měřítku 1:10, se kterými se účastní i mistrovství ČR a Západočeského poháru.

Vzdálenost motorů u quadcopteru je 60 centimetrů, všechny čtyři vrtule mají průměr 30 centimetrů. Výdrž modelu ve vzduchu je závislá od kvality a kapacity pohonných akumulátorů. „V tomto případě vydrží ve vzduchu 10 minut. Vzhledem k velikosti quadcopteru a jeho hmotnosti, která se včetně kamery pohybuje okolo 2 kilogramů, jsem schopen létat i při slabém trvalém vánku a to do výšky asi 20 metrů,“ říká Kolář. „Minikamera je schopná pořizovat záznam v rozlišení Full HD, což je kolem 25 snímků za sekundu. Při rozlišení ve formátu DVD 50 snímků za sekundu. To vše při hmotnosti necelých 100 gramů,“ popisuje Kolář, který na správě parku pracuje jako bezpečnostní technik.
Film o Soumarském rašeliništi může kdokoliv shlédnout na webových stránkách www.npsumava.cz od prvníhoříjna. Náměty na další filmy, které by měl Richard Kolář s helikoptérou natáčet, mohou zájemci posílat na email – richard.kolar@npsumava.cz.

Naše voda

26.9.2012 15.41, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2