26.7.2016 13.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy
Změna klimatu nezadržitelně postupuje
Proud alarmujících zpráv o postupujících dopadech klimatických změn se takřka nezastavuje. Upozorňuje na to ekologický server memza.cz s tím, že uplynulý červen se stal nejteplejším dubnem v historii měření a to samé platilo u řady osmi předchozích měsíců.
Z tundry se vlivem oteplení začaly uvolňovat veliké zásoby metanu – silného skleníkového plynu. Pod mořskou hladinou zmizelo několik ostrovů ze souostroví Šalamounovy ostrovy a 93 % korálů ve Velkém bariérovém útesu umírá vlivem tepla. Jaké budou další oběti neudržitelné energetiky založené na fosilních palivech, nemůžeme s jistotou předpovědět, ale podle vědeckých scénářů Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC), zatím můžeme pozorovat pouze začínající příznaky skutečné klimatické krize.
Tropická vedra zasáhla téměř celou planetu. Letošní červen byl podle amerického Národního úřadu pro ovzduší a oceány (NOAA) globálně nejteplejším od počátku měření v roce 1880. Průměrná teplota povrchu pevniny a oceánů byla o 0,88 stupně Celsia vyšší než průměr za celé 20. století, který je 15,5 stupně Celsia. Letošní červen překonal stejný měsíc předchozího roku, který teplotního rekordu dosáhl loni. Mimořádná byla podle NOAA celá první polovina roku, měsíční teplotní rekord pokořily všechny jeho měsíce. Od počátku ledna do konce června ležela teplota průměrně o 0,85 stupně Celsia výše, než činil průměr. Celý první půlrok 2016 rovněž pokořil rekord, který dosud držela se 14,4 stupně Celsia první polovina roku 2010. Je téměř jisté, že se rok 2016 stane opět nejteplejším rokem v historii měření.
Současně s rostoucími teplotami je zvýšený výskyt vln veder. Zatímco obyvatelé Evropy to příliš nepocítili, protože na starém kontinentu panovaly jen lehce nadprůměrné teploty, ve zbytku světa vedro zabíjelo. Mimořádná vedra zasáhla především Španělsko, Rakousko a části Austrálie a Jižní Ameriky. V jižním Pákistánu kvůli horkům zemřelo více než 1200 lidí a v květnu vedro zabíjelo také v Indii, kde si vyžádalo přes 2000 životů. Ve Spojených státech pak úřady varovaly před novým jevem, který se nazývá „heat dome“, který je formou teplotní inverze, kdy je teplý vzduch uvězněn nad povrchem země a to na rozsáhlých územích několika států.
Aby rekordů nebylo málo, byl změřen nový teplotní rekord pro celou východní polokouli. Doposud nejvyšší naměřenou teplotu na celé zemi změřili v Údolí smrti v Kalifornii v červnu 2013. Teplota zde tehdy dosáhla 54 stupňů Celsia. Nový rekord z minulého týdne z města Mitribah v Kuvajtu globální rekord vyrovnal. Mitribah a Udolí smrti se tak nově dělí o globální teplotní rekord.
Zvyšování zemské teploty souvisí se zvyšováním koncentrace skleníkových plynů, které infračervené tepelné záření akumulují v zemské atmosféře. Koncentrace nejvýznamnějšího skleníkového plynu oxidu uhličitého se nezadržitelně zvyšují již několik desetiletí vlivem spalování fosilních paliv. Letos dosáhla koncentrace oxid uhličitého 406 ppm (částic z miliónu).
Zdroj: www.memza.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
26.7.2016 13.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy
Aktuality

K jezeru Milada bude z Ústí o letních prázdninách opět jezdit linka zdarma
Akt. 21.4.2025 15.03Rubrika: Čistota vody a rekreace

VAK Náchod zvedl zisk o 14 procent na 17,4 mil. Kč, hodlá je investovat
Akt. 21.4.2025 14.05Rubrika: Vodovody a kanalizace