16.5.2017 13.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Zlín za rok vypije přehradu Slušovice
Na Zlínsku přečerpává pitnou vodu 104 vodojemů 24 hodin, 365 dnů. Náklady na výrobu a distribuci pitné vody stojí ročně 285 milionů korun. Informoval o tom dnes předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a.s. (VaK Zlín) Svatopluk Březík.
Celkově se podle něj za rok přečerpá 9 441 000 m3 vody. Zlíňané tedy vypijí za rok celou Slušovickou přehradu. „O všechny vodojemy ve Zlínském kraji se stará 44 pracovníků, včetně pracovníků diagnostiky poruch, opravářů nebo údržby sítě. Momentálně jsou všechny vodojemy v pořádku, není potřeba žádné opravy“, konstatoval Březík.
Vodojem je vodárenský objekt, který slouží k akumulaci vody. Účelem vodojemu je vyrovnat rozdíly mezi přítokem z vodního zdroje a odběrem spotřebitele. Zajistit správný tlak ve vodovodní síti a zajistit i rezervu vody. Hladiny vodojemu jsou udržovány v provozním stavu na základě vypínacích a zapínacích hladin a minimálních a maximálních hladin. Vodojemy se budují zemní nebo věžové. V rovinaté krajině se staví vodojemy věžové. Na Zlínsku je celkem 104 vodojemů o celkové kapacitě 68 307 m3 a z toho je 103 zemních a 1 věžový. Spotřeba elektřiny za rok 2016 činila 6 286 MWh. Vodojemy zásobují 166 054 lidí na Zlínsku. „Přístup do vodojemu mají jen pracovníci, kteří mají příslušná školení a prohlídky, činnosti epidemiologicky závažné nebo práce nad volnou hladinou“, říká Petr Desenský, vedoucí střediska Rozvod vody Zlín.
První vodojem na Zlínsku se jmenoval Březinka a byl postaven v roce 1927. Tento vodojem byl již zbourán. Vodojem je stavba postavená převážně z oceli nebo železobetonu a jeho tvar se blíží ke kruhovému válci. Samotné konstrukční řešení se odvíjí od podmínek místa, na kterém se vodojem staví. Na Zlínsku se jedná především o zemní vodojemy, které jsou z části zapuštěné do násypu nebo okolního terénu.
Čištění vodojemů je prováděna 1x za 3-5let na základě pravidelných odběrů vzorků vody a dle důležitosti objektu. Čištění je kombinace ruční a mechanické práce, kdy se odstraňují usazeniny a nánosy, poté je vodojem vydesinfikován a znovu napuštěn. Pokud je prováděno čištění 1komorových vodojemů a nelze zajistit dodávku vody (zpravidla jsou vodojemy minimálně 2komorové, tudíž se vyčistí 1komora, napustí se vodou a poté se čistí komora další), pitná voda je dodávaná náhradními zdroji (cisternou), přerušení dodávky vody je odběratelům předem nahlášeno nebo se vodojemy čistí v nočních hodinách. Náklady na čištění vodojemů se jednotlivě nesledují, jsou zahrnuty v celkových nákladech na údržbu sítě. Mezi roky 2015 – 2016 bylo na Zlínsku vyčištěno 7 vodojemů dle stanoveného harmonogramu. Vodojemy se neustále kontrolují nejen vizuálně, ale pravidelně se také odebírají vzorky vody k mikrobiologické a biologické analýze, tak, aby kvalita pitné vody neustále splňovala vyhlášku č. 252/2004 Sb. v platném znění, kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody.
Naše voda, ilustrační foto (konference Voda Zlín 2017) archiv Naše voda
16.5.2017 13.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality

K jezeru Milada bude z Ústí o letních prázdninách opět jezdit linka zdarma
Akt. 21.4.2025 15.03Rubrika: Čistota vody a rekreace

VAK Náchod zvedl zisk o 14 procent na 17,4 mil. Kč, hodlá je investovat
Akt. 21.4.2025 14.05Rubrika: Vodovody a kanalizace