20. 8. 2019

Zlín a Kroměříž zakázaly lidem kvůli suchu odebírat vodu z toků

Města Zlín a Kroměříž dnes zakázala lidem kvůli suchu odebírat vodu z tamních toků. ČTK to sdělili mluvčí radnic. Stejný zákaz vydalo minulý týden také město Vsetín, již v červenci tak učinil Rožnov pod Radhoštěm, poté i Valašské Meziříčí na Vsetínsku.

Lidé ve Zlíně nemohou odebírat vodu z řeky Dřevnice ani z jejích přítoků. Zákaz se týká území krajského města včetně jeho místních částí. “Důvodem je dlouhotrvající nepříznivý stav na vodních tocích na území statutárního města Zlína,” uvedla vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství magistrátu Vladimíra Pavlovová. Lidé tedy nemohou brát vodu z toků k zalévání zahrad, napouštění nádrží či zavlažování sportovišť.

V řece Dřevnici je ve Zlíně voda jen těsně nad hranicí, případně i pod hranicí hydrologického sucha, která odpovídá hladině ve výšce 15 centimetrů. “Občasné srážky navýší hladiny toků jen přechodně a krátkodobě. Na drobných vodních tocích nebo některých jejich úsecích dochází k poklesu hladiny až pod hranici minimálního zůstatkového průtoku, následně pak i ke zhoršení kvality vody a tedy k negativnímu ovlivnění ekologické stability toků,” uvedl mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Odběr vody z vodních toků na území města a v jeho místních částech zakázala dnes také radnice v Kroměříži. I v tomto případě je důvodem dlouhodobé sucho, kvůli němuž klesly hladiny potoků, říček i řek zhruba na 40 až 60 procent měsíčního normálu.

Podle mluvčího kroměřížské radnice Jana Vondráška se zákaz týká odběru vody z řeky Moravy a z menších vodních toků Moštěnky, Hané, Kotojedky, Trňáku, Zacharky, Dolní Kotojedky, Věžeckého potoka, Popovického potoka, Wolfova splávku a Stonáče, a to včetně jejich přítoků. Stejně jako ve Zlíně, i v Kroměříži tedy lidé nemohou odebírat vodu na zalévání zahrad, napouštění koupališť nebo k zavlažování sportovišť.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

15.8.2017 14.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1