13. 7. 2020

Živou zkamenělinu – Bahníka západoafrického, lze chovat i v akváriu

Většina takzvaných živých zkamenělin – organismů, které na planetě žijí stovky milionů let a přežili až do současné doby, je nějakým způsobem spojeno s vodou. Platí to i pro Bahníka západoafrického (Protopterus annectens), jehož je možné dokonce chovat v akváriu.

Bahníci jsou považováni za přímé předchůdce obojživelníků a vyskytují se v Austrálii (možná nejznámější z bahníků je bahník australský), Jižní Americe či Africe ve stojatých vodách, močálech a v záplavových oblastech. Obdivuhodná schopnost bahníků spočívá především ve schopnostech přežití v období sucha, kdy vodní plochy vysychají. Zavrtají se do bahnitého dna, vytvoří kolem sebe vrstvu slizu, který po vyschnutí vytvoří kokon a ten zabrání vysušení této ryby. V kokonu přečkají bahníci do dalšího období dešťů, kdy se opět vodní plochy naplní. Takto vydrží přečkat i delší dobu než jeden rok.

Bahník dorůstá velikosti jednoho metru, dožívá se zhruba dvaceti let a bez potravy vydrží i tři roky. Živí se obojživelníky, měkkýši a částečně rostlinami. Bahník se dokáže pohybovat po dně chůzí, nebo se odrážet vystouplými ploutvemi ode dna. K tomu používá jeden pár ploutví. Bahník západoafrický se dá přitom chovat i doma v akváriu. Na podmínky není příliš náročný, kromě dostatečného prostoru je mu jen třeba zajistit teplotu vody 24-30 °C a ovšem velmi důležité je zajistit perfektní uzavření nádrže. Pokud je v krytu i malý otvor, je velkým rizikem únik bahníka z nádrže.

Ve volné přírodě představuje cennou kořist pro africké rybáře, kteří bahníky v období sucha vykopávají z úkrytů. To dokumentuje video, které si můžete prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda.

Naše voda, foto (Bahník západoafrický)

 

 

 

9.2.2017 7.55, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2