4. 6. 2020

7.11.2015 8.12, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Zima bez případných srážek může ohrozit vegetaci lesů

Kvůli letošnímu minimu srážek chybí v Jihočeském kraji přes 200 milimetrů vody. Její nedostatek se podle hydrologů více než v korytech řek projevuje hlavně v krajině. Pokud by letošní zima měla podobně mírný průběh jako předchozí dvě, znamenalo by to velké komplikace pro lesy, kterým by chyběla voda ve spodních vrstvách půdy.

ČTK to řekl Tomáš Vlasák z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.

“Ideální situace by byla, aby napadl sníh, vydržel celou zimu a volně na jaře tál. Nebo aby bylo během zimy teplo a pršelo. Naopak nejhorší situace nastane, když na začátku zimy budou silné holomrazy, kdy se v půdě uzavře prostor pro infiltraci vody, a pak dojde k rychlému tání, kdy ten sníh odteče, aniž by se stačil vsáknout do země,” uvedl Vlasák.

Podle něj situace stavu vody v krajině je v současnosti mnohem horší než v případě řek. Připustil, že některé menší toky vysychají, ale dramatičtější situace je v podzemí. “Například stromy si kořeny sahají pro vodu až do hloubky několika metrů. Pokud bude pokračovat srážkový deficit, tak tam tu vodu nenajdou. Stromy mají schopnost se vyrovnat s krátkodobým výkyvem. Pokud však trvá delší dobu, stromy to oslabí a budou usychat,” řekl Vlasák.

Počasí v letošním roce zasáhlo v letních měsících na české poměry extrémní vedro. Podle Vlasáka je však větší problém v tom, že už několik měsíců intenzivně nepršelo. “Od začátku roku jsme spočítali, že kvůli tomu tvoří deficit srážek 150 milimetrů a absenci dalších 50 milimetrů způsobil při extrémních teplotách velký výpar,” uvedl.

Opticky nejvíce je vidět úbytek vody v řekách a nádržích. Nejmarkantnějším případem je pak orlická přehrada, kde klesla hladina o přibližně devět metrů. “Je to ovšem způsobeno funkcí nádrže,” řekl ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Dodal, že prioritou Orlíku je udržovat stav vody v jiných přehradách vltavské kaskády. To se týká třeba nádrže Slapy, kde hladina díky tomu nijak neklesla. “Kvůli tomu je ovšem odtok z Orlíku výrazně vyšší, než kolik vody do přehrady přitéká,” uvedl Roldán.

Orlická nádrž tak nabízí ojedinělý jev. Voda pozvolna klesá do míst, která kopírují bývalé koryto Vltavy. Využívají toho například vodáci, ti v těchto dnech na lodích splouvají Orlík, aby si připomněli, kudy původně tekla řeka.

Roldán uvedl, že povodí Vltavy stále postupuje podle manipulačního řádu. Hladina na Orlíku ještě může klesnout o pět metrů, až potom by došlo ke snížení odtoku z nádrže. “Uvidíme, co se bude dít přes zimu. Pokud by ovšem bylo málo srážek, situace v příštím roce by pak už byla i z našeho pohledu složitější,” řekl.

Zdroj: ČTK

7.11.2015 8.12, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5