12. 8. 2020

Zemědělce na jihu Moravy trápí podmáčená pole

Farmářům v Jihomoravském kraji komplikuje práci podmáčená půda i přemnožení škůdci. Jak přitom zaznělo ve vysílání Českého rozhlasu, zemědělci se obávají, že jim výdaje za ochranné postřiky prodraží úrodu.

Pěstitelé raných plodin musí letos navíc počítat s tvrdou konkurencí na trhu. Sklady jsou plné zásob z loňska, které tlačí dolů hlavně cenu u nových brambor. Zorat ani osít pole zatím nemohli někteří farmáři na jihu Moravy. Musí čekat, než vyschne voda, která se drží na pozemcích už od loňského podzimu.„Když se podíváte tady všude v kukuřici, tam jsme všude zapadli s kombajnem,“ popisuje obvyklou scénu z loňské sklizně zemědělec Zdeněk Jakubčík ze Šakvic na Břeclavsku. Po zapadlé technice zůstaly na polích jámy, které se naplní při dešti vodou. Počasí bohužel letos farmářům příliš nepřeje, takže půda zůstává i nadále podmáčená. Zemědělci s tím nemohou nic dělat.”Budeme spoléhat na přírodu, že to srovná. Jenže tohle nesrovná. Na těchto polích ne,” uzavírá Zdeněk Jakubčík.

Díky mírné zimě navíc přežila většina škůdců, v polích tak zůstaly zejména myši a hraboši. Více je také plevele. Obavy neskrývají ani vinaři, bojí se larev osenice. Housenky vyžírající očka vinné révy totiž napáchaly velké škody na vinicích už loni.„Sežerou skoro celé očko, nezůstane tam vůbec nic. Jako kdyby tam nebylo,“ přibližuje vinař Vladimír Oslzlý z Velkých Bílovic. Z révy, u které housenky sežraly očka, už letos úroda nebude.Ať už bude letošní úroda jakákoliv, je jisté, že se zemědělcům kvůli vyšším nákladům na postřiky výrazně prodraží.

Pěstitelům některých plodin zkomplikuje podnikání nejen počasí, ale také velká konkurence na trhu. Letos se to týká hlavně zemědělců, kteří zasadí rané odrůdy brambor. Na evropském trhu totiž zůstaly velké zásoby z loňska a cena proto klesá dolů. „Sklady budou stále naplněné starýma bramborami na saláty. Jídelny budou mít možnost sáhnout po té levnější, starší bramboře. Odrazí se to v ceně nových brambor, protože nebude odbyt,“ vysvětluje Petr Lang z Ivaně na Brněnsku. Cena prý nebude nijak vysoká. “Můj tip? Kolem sedmi korun,“ dodává zemědělec, který dokončil sadbu raných odrůd brambor v minulém týdnu.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

8.4.2015 7.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6