18. 6. 2019

Země ostrovů – Skotsko VII: Highlands, Stob Ban a Mullach nan Coire

Není na světě mnoho zemí, které jsou blízké srdcím mnoha našich obyvatel tak, jako Skotsko. Pokud se hodlá do Skotska někdo z vás vypravit, nabízí mu portál Naše voda seriál o zajímavých místech spojených pochopitelně – s vodou. Podrobné fotoreportáže si můžete prohlédnout na našem facebooku Klikni zde!.

Voda je totiž ve Skotsku neopominutelným fenoménem, je téměř všudypřítomná, a to i ve vnitrozemí. Skotsko samotné je navíc ostrovní zemí, kterou na východě omývají vody Severního moře, na severozápadě Atlantický oceán a na jihozápadě Irské moře a severní průliv. Skotsko se kromě pevniny skládá z víc než 790 ostrovů, z nichž nejznámější jsou Skye a Haris-Lewis. Skotské ostrovy tvoří několik souostroví – Shetlandy, Orkneye a Hebridy. Kromě toho se na území Skotska rozkládají sladkovodní jezera, především pak bájné jezero Loch Ness. Dost dobrých důvodů pro seriál o Skotsku a vodě.

VII: Highlands: celodenní výšlap na vrcholy Stob Ban a Mullach nan Coire

Jeden z nejkrásnějších výletů můžete zažít při celodenní výšlapu na Vrcholy Stob Ban a Mullach nan Coire. Dostaneme se tam opět z údolí Glen Nevis z parkoviště „Lower Falls“. Podél potoka Allt Coire aMhusgain se po 13 kilometrech dostaneme na vrchol Stob Ban. Cesta vede nejen do kopce, ale i přes koryta mnohých potůčků, luk nasáklých vodou, přes kluzké kamenité cesty. Náročné, ale za nádherné výhledy do údolí Glen Nevis a nad ním tyčící se horu Ben Nevis to stojí za to. Nedotčená příroda a minimum turistů.

Další úsek cesty mezi prvním vrcholem Stob Ban a druhým vrcholem Mullach nan Coirean je snad ještě krásnější než úsek předchozí. Cesta vede po hřebenech, kde po obou stranách cesty jsou strmé srázy do údolí nebo suťovité svahy. A výhled? Ten je prostě fantastický do všech stran. Osamělost uprostřed skotské vysočiny, divoká příroda a velkolepost okolních hor se nedá jen tak vyfotografovat, ale pouze zažít…

Naše voda – Miroslav Fišer, foto Naše voda – Petra Fišerová

4.12.2014 8.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30