25. 5. 2019

Země ostrovů – Skotsko V: Vodopád Steall Falls a okolí

Není na světě mnoho zemí, které jsou blízké srdcím mnoha našich obyvatel tak, jako Skotsko. Pokud se hodlá do Skotska někdo z vás vypravit, nabízí mu portál Naše voda seriál o zajímavých místech spojených pochopitelně – s vodou. Podrobné fotoreportáže si můžete prohlédnout na našem facebooku. Klikni zde! 

Voda je totiž ve Skotsku neopominutelným fenoménem, je téměř všudypřítomná, a to i ve vnitrozemí. Skotsko samotné je navíc ostrovní zemí, kterou na východě omývají vody Severního moře, na severozápadě Atlantický oceán a na jihozápadě Irské moře a severní průliv. Skotsko se kromě pevniny skládá z víc než 790 ostrovů, z nichž nejznámější jsou Skye a Haris-Lewis. Skotské ostrovy tvoří několik souostroví – Shetlandy, Orkneye a Hebridy. Kromě toho se na území Skotska rozkládají sladkovodní jezera, především pak bájné jezero Loch Ness. Dost dobrých důvodů pro seriál o Skotsku a vodě.

V:  Highlands: Vodopád Steall Falls a Glenfinnan viaduct trail

Vodopád Steall Falls je třetím nejvyšším vodopádem ve Skotsku. Jeho voda protéká malebným údolím Glen Nevis, kterým se dá projít dálkovou trasou. Můžete se ale po zhlédnutí vodopádu vrátit stejnou cestou zpět přes 28 potoků a dalších miniaturních potůčků. Výlet se nedá pojmout jako okruh. K vodopádu se dostaneme z Fort Williamu slepou silnicí Glen Nevis road, která se klikatí okolo nejvyšší hory Británie Ben Nevisu. Od parkoviště se k vodopádu dostanete za necelou hodinu chůze.

Další zajímavý výlet, je vzdálen 20 minut jízdy od Fort Williamu směrem na západ po hlavní silnici A830 směrem na Mallaig. Jde o pěší stezku Glenfinnan viaduct trail. Parní historická lokomotiva trať West Highland Railway, s nádherným železničním viaduktem Glenfinnan Viaduct, tudy čtyřikrát denně projíždí. Cesta vás provede nejen pod viaduktem, ale i na kopec s nádherným výhledem na trať a jezero Loch Shiel.

Okruhem se pěšky vrátíte na parkoviště, odkud se můžete ještě podívat na Glenfinnan monument – historický sloup z roku 1815 oslavující Jakobitské povstání z roku 1745, které začal Bonnie Prince Charlie s pouhými dvěma sty loajálními bojovníky. Hrdinný postup směr Londýn nakonec podpořily i jiné skotské klany, přesto bylo povstání o rok později potlačeno. Monument stojí na krásném místě v zátoce Loch Shiel.

Naše voda – Miroslav Fišer, foto: Naše voda – Petra Fišerová

 

29.10.2014 8.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2