8.8.2017 16.12, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Zelení navrhují pro boj se suchem podporu půdy namísto přehrad
Zelení by chtěli přehodnotit seznam takzvaných hájených míst, kde by se v budoucnu mohly budovat přehrady. Část z nich by ze seznamu vyškrtli. Nyní je v něm 65 lokalit, kde se kvůli ochraně nesmí stavět například dopravní koridory nebo se nesmí rozšiřovat města.
Obyvatelé v těchto lokalitách žijí v právní nejistotě. Zástupci strany to dnes uvedli na tiskové konferenci.
Ačkoli budování přehrad podle strany sucho nevyřeší, nejsou Zelení plošně proti všem zvažovaným přehradám. Nesouhlasí ale s těmi největšími, jako je například přehrada Pěčín na řece Zdobnici na Rychnovsku, řekl předseda strany Matěj Stropnický.
Důraz v boji proti suchu Zelení kladou na schopnost zadržovat vodu v krajině, zejména na zemědělské půdě. „Současná vládní koncepce (na boj proti dopadům sucha) sice obsahuje několik progresivních opatření, zároveň ale otevírá dveře betonářům, kteří mohou postavit desítky nových přehrad, a převrátit tak záměry celé koncepce naruby,“ uvedla volební jednička Zelených na Vysočině Hana Konvalinková.
Pro větší zadržení vody v půdě je podle Konvalinkové nutné doplňování organických složek do půdy, kompostování a hnojení. „V krajině se musí obnovit její přirozené „zvlhčovače“ jako mokřady, tůně, lužní lesy, nivní louky nebo malé vodní nádrže,“ uvedli Zelení v tiskové zprávě. Podle Konvalinkové by se měly dávat do půdy alespoň dvě tuny organické hmoty na hektar, v současnosti podle ní jde o půl tuny.
Půda v Česku udrží podle výpočtů Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy přes pět miliard metrů krychlových vody. Mohla by udržet o 3,4 miliardy metrů krychlových více, ničí ji ale eroze a zhutnění. Správným hnojením organickými látkami by se situace mohla zlepšit už během jednoho roku, uvedli již dříve zástupci ústavu.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
Aktuality

Liberec se obává, zda bude Povodí Labe pokračovat v rekonstrukci přehrady
Akt. 7.6.2023 14.10Rubrika: Přehrady a vodní díla

Vědci mohou získat 1 miliardu korun na výzkum ochrany přírody
Akt. 7.6.2023 10.41Rubrika: Voda a naše peněženka