29. 5. 2020

12.4.2012 10.48, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy

Ze Mže už veterináři neloví jen mrtvé divočáky, přibyla další zvířata

Řeka Mže v okolí Stříbra na Tachovsku už nevydává pouze mrtvá těla divočáků, ale i norků, lišek a dokonce jedné srny. Informuje o tom deník.cz.

Přestává to být legrace,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí stříbrské radnice Dana Rožánková. Přidala i důrazné upozornění, jak se chovat při nálezu uhynulé zvěře: nesahat na ni a oznámit to, nenechávat volně pobíhat psy. „Lidé z povodí Mže v dotčené oblasti začínají mít obavy, jestli výskyt mrtvé zvěře nemůže ovlivnit kvalitu pitné vody,“ řekla Rožánková.

V nedalekém Milíkově se totiž voda z řeky upravuje na pitnou, kterou je zásobováno Stříbrsko. „Jako technologa mě mrzí, že jsme se informaci o mrtvé zvěři plovoucí ve vodě nedozvěděli oficiálně, ale ze sdělovacích prostředků,“ uvedl Jiří Machek z Vodovodů a kanalizací Karlovy Vary. „Děláme v Milíkově pravidelné týdenní bakteriologické a chemické rozbory. Zatím jsme nezaznamenali žádné znečištění, nejsou překročeny žádné limitní ukazatele. Protože uhynulých zvířat přibývá, provedeme mimořádné preventivní rozbory a zvýšíme stupeň dezinfekce vody,“ uvedl a přiznal, že se s podobnou situací ještě nesetkali.

Zdeněk Polanský, starosta honebního společenství, na jehož území se většina uhynulé zvěře našla, už se k případu nechce vyjadřovat. „Od 3. dubna, kdy byly nalezeny první uhynulé kusy, už uplynulo dost času, aby podali kvalifikované informace ti, kteří jsou k tomu oprávněni. Od nás by to byla pouhá spekulace. Jediné, co mohu říci, že jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele,“ řekl Polanský.

Vzorky jater a obsahu žaludků odvezla k rozboru Krajská veterinární správa Plzeň. „Nákazu a utopení už jsme vyloučili, patologické nálezy jsou v normě. Čekali jsme jen na uvolnění financí na toxikologické rozbory. Ty budou hotové s největší pravděpodobností do konce týdne,“ uvedl ředitel veterinární správy Richard Bílý. Jde pravděpodobně o dost nákladnou záležitost. Z těla každého zvířete se dělají dvě vyšetření na několik možných látek.

Začínat se bude testem na karbofuran, o němž se od začátku nejčastěji hovoří. „Můžeme se bavit o tisících za jedno vyšetření,“řekl Bílý. „V případě, že výsledek ukáže na otravu, bude se s největší pravděpodobností jednat o trestný čin a případ předáme policii. Rozsah a uhrazení nákladů pak bude na na ní,“dodal ředitel. K nálezu uhynulých lišek, norků a srny řekl, že je třeba nejprve prokázat, zda zvířata neuhynula například v důsledku nějaké nemoci.

Objevily se také spekulace o tom, jak se těla zřejmě otrávených zvířat dostala do řeky. Byla-li nákaza položena před inkriminovanými šesti až osmi týdny na ledě a zvířata na místě uhynula, dostala se do řeky snadno. Uhynula-li blízko břehu, mohla jejich těla spláchnout i vyšší voda.

Při otravě také vyhledává zvíře vodu, aby se napilo a zchladilo.

Zdroj: denik.cz

12.4.2012 10.48, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31