18. 9. 2020

1.12.2015 0.54, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Zdrojem bifenylů v Labi byl zřejmě ústecký železniční most

Zdrojem polychlorovaných bifenylů (PCB) v dolním toku Labe byl zřejmě starý nátěr železničního mostu v krajské metropoli. ČTK a Českému rozhlasu to řekl ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jaroslav Vacek. Ke stejnému závěru dospěl i Zdravotní ústav. Zvýšený výskyt zaznamenalo letos na jaře Povodí Labe. PCB se objevily i na německé straně řeky. Používání látek je kvůli toxicitě celosvětově zakázáno od roku 2001.

Odborníci našli PBC v naplaveninách řeky Labe na několika místech. Podle Vacka může být zdrojem starý nátěr železničního mostu v Ústí nad Labem, který procházel opravami. “Starý nátěr železničního mostu z 60. let minulého století skutečně obsahoval polychlorované bifenyly. Firma, která prováděla odstraňování starého nátěru, s tím logicky musela pracovat,” řekl Vacek. Ke stejnému závěru se kloní i ředitel Zdravotního ústavu Pavel Bernáth. “Určitě část té barvy, která je lehčí, byla odnesena větrem nebo napadala do řeky a mohla způsobit tu kontaminaci,” vysvětlil Bernáth.

Stanovisko Správy železniční dopravní cesty, která nechávala most opravovat, ČTK zjišťuje. ČIŽP už zahájila řízení s firmou, která na nátěrech mostu pracovala. “Se subjektem, který prováděl odstraňování nátěru, v současné době vedeme správní řízení o uložení pokuty za nedovolené nakládání s látkami škodlivými vodám,” dodal Vacek. Odborníci pracují ale i s dalšími možnými zdroji znečištění Labe. Mohly jimi být i staré ekologické zátěže. Polychlorované bifenyly se mohou ukládat v tělech živočichů a mohou je tak obsahovat i ryby.

Povodí Labe na začátku července informovalo, že zaznamenalo zvýšený výskyt těchto látek v letošním druhém čtvrtletí. Zvýšený obsah polychlorovaných bifenylů podle povodí zaznamenala i německá strana. Významný nárůst obsahu polychlorovaných bifenylů registrovalo Povodí Labe nejprve v sedimentových plaveninách odebíraných v Děčíně. Zvýšené byly podle povodí obsahy i v labské vodě od Ústí po státní hranici.

Inspektoři odebrali v rámci šetření šest vzorků sedimentů z Labe, tři vzorky sedimentů z Bíliny v Ústí nad Labem a také pět vzorků kalů z vytipovaných čistíren odpadních vod v aglomeraci Ústí nad Labem.

Polychlorované bifenyly se v minulosti používaly jako náplně do transformátorů a elektrických kondenzátorů, jako hydraulické kapaliny a jako změkčovadla. V ČSSR byla výroba zakázána už v roce 1981.

Zdroj: ČTK, ilustrační grafika:wikimedia commons, Lukáš Mižoch

1.12.2015 0.54, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2