9. 7. 2020

Zástupci evropských chráněných území se sejdou na Šumavě

Pravidelné setkání evropských chráněných území, která spolupracují přes státní hranice, se v červnu 2015 bude konat v Národním parku Šumava a Národním parku Bavorský les. Informoval o tom dnes vedoucí Odboru ochrany přírody a krajiny, Správa NP Šumava Martin Starý.

„Pozváním svých evropských kolegů k nám chceme mimo jiné zdůraznit nový začátek intenzivní spolupráce obou našich národních parků. Po třech letech napjatých vztahů s minimem společných projektů tak konečně směřujeme k úzké společné ochraně šumavské přírody“ informoval Starý. „Vzájemnou spolupráci národních parků Šumava a Bavorský les považujeme za klíčovou, protože šumavská příroda žádnou státní hranici nerespektuje. Tudíž i péče o ni musí být koordinovaná a společná,“ dodává Johann Kiener ze Správy NP Bavorský les.

„Informace a pozvání od Martina Starého a Johanna Kienera vyvolala na zasedání TransParcNet bouřlivou spontánní reakci. Pozitivní samozřejmě. Musím přiznat, že ještě docela nedávno se mnozí členové iniciativy TransParcNet pomalu se Šumavou a Bavorským lesem v duchu loučili. Titul Transboundary Park (Přeshraniční park) nemohou nosit organizace, které přes státní hranici jako partneři opravdu nespolupracují. Proto tu zpráva z Vimperka a Grafenau působila letos jako živá voda,“ říká s úsměvem Jakub Kašpar, prezident EUROPARC Česká republika a člen koordinační skupiny přeshraničních chráněných území Federace EUROPARC. „Žít a pracovat společně musí být samozřejmostí. Oba parky mají za sebou nejednoduchý vývoj, spojuje nás nejen příroda, ale i zkušenosti a věřím, že i dlouhodobé cíle, i když každý k tomu svému běží jinou rychlostí,“ potvrzuje Pavel Hubený pověřený řízením Správy NP A CHKO Śumava.

Iniciativa TransParcNet (Transboundary Parks Network) je jednou z aktivit největší evropské asociace chráněných území Federace EUROPARC. Aktivními členy iniciativy jsou všechny čtyři české národní parky. Iniciativa TransParcNet sdružuje 24 chráněných území z 13 evropských zemí, která mezi sebou aktivně spolupracují. Úroveň vzájemné spolupráce prochází certifikačním a hodnotícím procesem, který se každých pět let opakuje. V ČR dnes certifikát Transboundary Park nosí Krkonošský národní park, NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce, NP Podyjí a NP Šumava.

Setkání iniciativy TransParcNet na Šumavě a v Bavorském lese se bude konat od 9. do 11. června 2015. V České republice se bude konat již podruhé. V roce 2011 se uskutečnilo v Krkonošském národním parku.

Další informace najdete na:

www.europarc.org

www.facebook.com/EUROPARC

www.europarc.cz

www.facebook.com/europarccr

www.npsumava.cz

www.nationalpark-bayerischer-wald.de

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

9.6.2014 9.07, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2