20. 10. 2018

Zásobování Oseka vodou z Římova brání nedostatek peněz

Obyvatelé jihočeské obce Osek mají ve vlastní vodě ze dvou vrtů dusičnany a usilují proto o zásobování vodou z Římova. Podle týdeníku 5plus2 ale záměru brání nedostatek peněz, které na tento účel shání Jihočeský vodárenský svaz.

“Surovou” vodu ze dvou padesátimetrových vrtů, která zásobuje domácnosti, musí vyčistit úpravna. Občas se ale stane, že její kapacita nestačí. Proto chtějí mít Osečtí jistotu s vodou z Římova. “Spotřebu vody kolem sto kubíků denně stačí úpravna vyčistit, ale špatné je, když přijde nějaká porucha nebo jako nedávno záplavy. Ty jeden z vrtů kontaminovaly,” říká starosta obce Miloslav Kinkor.

V takových případech pro obyvatele stavějí na náves cisternu s vodou nebo v učitých hodinách vyhlásí, že pouští do kohoutků vodu surovou a lidé ji použijí jen jako užitkovou. Jihočeský vodárenský svaz v Českých Budějovicích, který má na starosti vodárenskou soustavu, už měl dvakrát na připojení dálkového vedení z Římova do Oseka šanci na dotaci. “Státní fond životního prostředí ale měl nepřijatelné podmínky na cenu vody, Národní program ministerstva zemědělství už byl pro změnu naplněný,” vysvětluje předseda svazu Antonín Princ.

Do třetice se pokouší alespoň o poloviční příspěvek od krajského úřadu k devatenáctimilionové investici. Římovskou vodu chtějí v Oseku ze dvou důvodů. Naše výroba je na hraně toho, co lidé spotřebují, a odpadly by jakékoliv problémy s náhradním zásobováním při poškození vodovodní sítě nebo ve chvílích, kdy úpravna nestačí vyrobit víc vody. Zadruhé by byla voda z dálkového vedení lacinější. Naši vodu prodáváme kolem 18 korun za kubík, římovská stojí kolem 14,” upřesňuje starosta Kinkor. Vrty by funkční zůstaly, ale jen na nějaký čas.

Snaha o získání vody z Římova trvá už skoro čtyři roky. Řešení by bylo dvojí. Buď se napojit v obci Podolí a v křížení nainstalovat výtlační čerpadla, která by vodu vedla do vodojemu. Nebo připojení v obci Jemnice, odkud by si vodu rozváděli Osečtí sami.

Jakémukoliv řešení ale stojí v cestě peníze. A průtahy s jejich sháněním Oseckým navyšují náklady. “Počítali jsme, že se díky odběru vody z Římova odpojíme úpravnu. Ale nestalo se, a tak jsme do ní museli investovat novou náplň za 300 tisíc,” dodává starosta. Přesto ale věří, že to jednou vyjde.

Zdroj: www.5plus2.cz

14.8.2013 11.19, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

KŘEST KNÍŽKYKŘEST KNÍŽKY
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >