31. 5. 2020

Zase nám plaťte, žádají rybáři kvůli kormoránům

Rybáři sice mohou nechat střílet ptáky, kteří jim loví v rybnících, ale musí za to platit, a navíc to není lehké. Poslanci proto podle deníku Mladá fronta DNES prosazují, aby dostávali majitelé rybníků opět kompenzace za škody na rybách.

Loni na jaře slavili rybáři zdánlivě velké vítězství. Ministerstvo životního prostředí vyškrtlo k 1. dubnu 2013 ze seznamu zvláště chráněných živočichů kormorána, ptáka s nezkrotným apetitem, který decimoval stavy ryb v tuzemských vodách. Díky tomu mohli rybáři nechat ptáky střílet a chránit své rybníky, na druhou stranu přišli majitelé rybníků o státní kompenzaci za škody, které jim kormoráni napáchali. Hradit je totiž možné pouze poškození způsobené chráněnými druhy, mezi které kormorán více než rok nepatří. Jenže odstřel se ukázal jako nepříliš účinná metoda regulace, kterou navíc musí rybníkáři hradit ze svého.

„Mnohá rybářství žádala o povolení odstřelu poměrně značného množství ptáků a to se jim nedaří naplnit. Zastihnout a střelit ptáky není nijak jednoduchá záležitost,“ říká ornitolog Kamil Čihák. Podle členů zemědělského výboru sněmovny se myslivci do lovu kormorána příliš nehrnou a částka 300 korun „za zobák“ pro ně není ani atraktivní. Na ptáka se musí dlouho číhat, trefit ho není snadné a každý výstřel, byť mimo, znamená náklady na náboje.

Poslanci se proto rozhodli vyjít rybářům vstříc a navrhují peníze za způsobené škody opět proplácet ze státní kasy. „Chceme nějakou podporu rybářům a rybníkářům prosadit. Mohlo by jít o 15 až 20 milionů korun ročně,“ říká poslanec Jan Volný (ANO), který již vypracoval příslušný návrh. Nově by navíc peníze měli dostat nejen majitelé komerčních rybníků, ale i rybářské revíry starající se o volně žijící ryby. Ty doposud neměly na odškodné nárok a musely se o ně soudit. K záměru se staví vstřícně Ministerstvo zemědělství, hlavní slovo bude mít však Ministerstvo financí, které peníze vyplácí. Pro resort může být částka příliš vysoká. Poslanci sice mluví o 20 milionech korun ročně, ale v posledních letech kompenzace za kormorány činila dvojnásobek.

Zdroj: MF DNES, ilustrační foto: Archiv Naše voda

27.6.2014 7.45, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31