4. 7. 2020

Zásady bezpečnosti při vstupu na led a zásady záchrany při proboření

Zejména v současné době zvýšeného rizika při pohybu na zamrzlých plochách není na škodu připomenout si některé zásady bezpečnosti i záchrany. Ledové plochy lákají ke sportu a je dobře, když si připomeneme jeho nebezpečí.

Velké riziko je vstupovat na řeky, které sice jsou zamrzlé, ale pod ledem proudí dál. Hlavní proud, který je v řece nejsilnější, zeslabuje ledový příkrov, který bohužel není seshora rozeznatelný. V těchto místech je riziko propadnutí nejvyšší. Velký problém je, že proud stahuje probořeného pod led. Bezpečnější je proto vstupovat na zamrzlé rybníky se stojatou vodou, ale až po deseti dnech, kdy teplota je pod bodem mrazu a led má nejméně tloušťku 5 cm.

I na stojatých vodách ale hrozí v různých místech proboření. Je třeba si hlídat, kde voda odtéká z rybníka, dívat se na označená místa – větve, hokejky apod. Takto označují otvory rybáři a vodohospodáři. Pokud pod ledem vidíme zamrzlé listí nebo nějaké nečistoty, led je v těchto místech je slabší.

Na led nevstupujeme nikdy sami, vždy je bezpečnější jít minimálně ve dvou. Druhý člověk může pomoci nebo pomoc zavolat. Osoby při vstupu na led by neměly chodit u sebe, ale v rozestupu, jinak způsobují větší tlak na led.

Při proboření je pozdě myslet na to, že bychom měli mít s sebou bodce (v prodeji jsou švédské výrobky). Lze je vyrobit i podomácku – krátké šroubováky uvázané na šňůrku a zavěšené kolem krku (ovšem s ochranou na hrotech). Při proboření lze také náhradně místo bodců použít klíče. Bodce nebo klíče zabodneme do ledu a přitahujeme se ven. Nevstáváme, posunujeme se vleže – váha se rozloží na větší plochu.

Je dobré si uvědomit, že zachovat klid a nepanikařit je nejdůležitější pro záchranu probořeného. Nejlépe je po proboření vylézat směrem, kudy člověk přišel, protože logicky tam byl led únosný. Pokud probořený nedokáže vylézt z vody sám, pokusit se ho vytáhnout mohou svědci, záleží ovšem na jejich fyzickém stavu a možnostech. Pokud nemohou, okamžitě telefonicky ohlásí proboření na linku 112. Musí popsat adresu, místo proboření a ke kterému břehu je blíž u větších vodních ploch a nejkratší příjezdovou cestu. Do příjezdu záchrany je nutné s probořenou osobou komunikovat a snažit se jí ujišťovat o blížící se pomoci.

Je dobré volat tísňovou linku, než se pokusíme o záchranu, hrozí nebezpečí propadnutí i pro zachránce. Můžeme použít v okolí nalezenou větev, hokejku, nějaké prkno, tažné lano vyndané z auta, rybářskou pramici apod. V každém případě se po ledě pohybujeme plížením, ne ve stoje.

Vytaženou osobu je nutné co nejdříve převléci do suchého oblečení. Pokud nemá hmatný puls a nedýchá, je nutné zahájit resuscitaci (umělé dýchání kombinované s masáží srdce pokud není hmatný puls) až do příjezdu záchranné služby. Záchranu probořených zvířat nebo přimrzlých ptákůt raději přenecháme hasičům, zvířata jsou vystresovaná a mohou být nebezpečná.

Zdroj: facebook Naše voda

17.2.2012 9.57, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2