18. 2. 2019

Zařízení na odstranění uranu z pitné vody bude na Libavé v červnu

Nová technologie na odstranění uranu z pitné vody pro Město Libavá bude na jejím zdroji Velká Střelná zprovozněna do konce června. Cena zařízení bez DPH činí 5,4 milionu korun, řekla dnes ČTK Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

V obci s více než pěti sty obyvateli, která vznikla loni vyčleněním z Vojenského újezdu Libavá, bylo po nedávném zjištění vyššího obsahu uranu v pitné vodě zajištěno náhradní zásobování dětí a těhotných žen nezávadnou vodou. Speciální technologii na odstranění uranu z pitné vody na Libavou podle Zechmeisterové dodá firma INFORM-CONSULT-AQUA, se kterou už armáda podepsala smlouvu. “Zhotovitel realizoval obdobnou technologii na zhruba 12 úpravnách pitné vody na území České republiky a má potřebná povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost” uvedla Zechmeisterová.

Zařízení už je připravováno v sídle firmy a na úpravně pitné vody pro Město Libavá dělníci provádějí technickou přípravu na instalaci technologie. “Po dobu realizace nové úpravny bude pro děti do sedmi let, těhotné a kojící ženy zajištěno náhradní zásobování pitnou vodou. Ostatní obyvatelé mohou vodu dle rozhodnutí krajské hygienické stanice v Olomouci používat bez omezení,” řekla Zechmeisterová.

Zvýšené množství nebezpečného uranu v pitné vodě z úpravny Velká Střelná zjistili nedávno experti Zdravotního ústavu Ostrava. V litru vody bylo až 27,4 mikrogramu uranu, zatímco hygienická norma připouští nejvýš 15 mikrogramů. Uran v pitné vodě podle odborníků nesouvisí s vojenským využití tohoto území. “Laboratoř na základě rozsáhlého rozboru pitné vody z vodního zdroje Velká Střelná zjistila, že uran, který je ve vodě přítomný, pochází z přírodního zdroje a ve vodě se vyskytuje vlivem horninové skladby půdy,” uvedla Zechmeisterová.

Vojenský výcvikový prostor Libavá se rozkládá na území pěti okresů – Olomouc, Přerov, Bruntál, Opava a Nový Jičín. Jeho celková rozloha byla 327 kilometrů čtverečních a loni se zmenšila o třetinu. Armáda si od toho slibuje úspory.

ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda (uraninit)

6.6.2017 14.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Vodlesa

Kalendář Akcí

<< Únor 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Fotoblog

více >

RYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORARYBNÍKY V OBOŘE SLAVICE - CHKO ŽELEZNÁ HORA
Foto: Nina Havlová

Video dne

více >