4. 6. 2020

V záplavové oblasti Labe leží přes 21 000 tun odpadu

V září loňského roku byl podán podnět od státního podniku Povodí Labe k prozkoumání pozemku v blízkosti břehu řeky, na kterém se mělo vyskytovat velké množství odpadového materiálu. Informuje o tom Litoměřický deník.

„Řada lidí již delší dobu upozorňovala, že na pozemku podél ulice Mlékojedská mezi obcí Mlékojedy a Tyršovým mostem se nachází velké množství rozpadlých objektů, suti, odřezaných větví, pneumatik a dalších odpadních materiálů, které by v případě povodní mohly způsobit vážné problémy. „Pozemek se nachází na rozhraní aktivní povodňové zóny a v případě smetení odpadu velkou vodou by mohlo docházet k zanesení koryta řeky. Zbytky odřezaných větví se zase v proudu vody opřou například o ploty, které se pak pod tlakem vody protrhnou a smetou vše ostatní,“ upřesnilo hrozící nebezpečí Povodí Labe.

Ještě začátkem měsíce byl odpad na pozemcích dvou vlastníků – na státním pozemku v užívání krajských hasičů a na pozemku firmy Varix, s.r.o., jejímž jednatelem je Gerhard Horejsek. Na místě proběhlo jednání za účasti zástupců města, povodí Labe a vlastníků, kdy v případě pozemku patřícího státu využívaného hasiči nebyla shledána žádná stavební činnost a nepovolená skládka byla zlikvidována obratem.  V případě druhé firmy došel litoměřický stavební úřad k závěru, že se na pozemku nachází zhruba 21 500 tun navezeného materiálu, který musí být také zlikvidován.  „Majitel pozemku se zavázal k postupné likvidaci materiálu nevhodného pro skladování a ukládku v dané lokalitě a dále k likvidaci náletových dřevin a křovinných porostů,“ uvedla Jana Burianová, mluvčí Povodí Labe.

Odklizení již začalo, pokračovat bude na jaře. „V listopadu 2016 firma Horejsek odvezla ze svého pozemku komunální odpad a část inertního odpadu. Platí dohoda, že jakmile se zlepší počasí, začne odvážet další odpady, přičemž část z nich vytřídí a na místě využije,“ uvedla Eva Břeňová, mluvčí města.

Zdroj: Litoměřický deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

3.2.2017 10.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5