2. 6. 2020

Západočeští vodohospodáři chtějí příští rok investovat 100 milionů Kč

Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech (VSOZČ) chce v příštím roce investovat kolem 100 milionů korun z vlastních zdrojů do obnovy vodovodů a kanalizace. Zároveň chce získat dalších asi 70 milionů korun z dotací, informoval ČTK předseda sdružení Josef Hora.

Investice se budou týkat především dalšího rozšiřování kanalizačních sítí do okrajových částí obcí i výstavby nových kanalizačních systémů v malých obcích, kde dosud chyběly. “Vzájemná spolupráce našich členských obcí umožňuje stavět společné kanalizace, kde více obcí využívá jednu čistírnu vybavenou nejmodernější technologií. Pro tyto investice se nám také daří získávat dotace z ministerstva zemědělství i příslušných krajů. Kanalizaci si tak mohou dovolit i menší obce, pro které by jinak byla finančně nedostupná,” uvedl Hora.

Letos byla dokončena nová kanalizace například v Děpoltovicích, Mírové a Chyši. V roce 2017 bude pokračovat její dostavba mimo jiné v obci Hory. Nový kanalizační systém se dostaví také v Dražově a Vrbicích a začít by měla výstavba kanalizace v Abertamech, Nových Hamrech, Štědré, Květnové, Křivoklátu a Městečku. Pokračovat má rozšiřování skupinových vodovodů do obcí, kde chybí spolehlivý zdroj pitné vody. “I na tyto investice žádáme o dotace z programů ministerstva zemědělství a krajů,” řekl Hora.

V letošním roce se rozšířil tachovský skupinový vodovod, na který se nově napojil Vyškov a Michalovy Hory. V roce 2017 by měla začít výstavba nového přivaděče ze žlutického skupinového vodovodu do Dlouhé Lomnice. Na žlutický vodovod se nově napojí také Veselov a Ratiboř. Dále se připravuje rozšíření skupinového vodovodu Stříbro do obcí Nynkov, Řebří a Svojšín, dosud zásobených z vrtu, který v létě často vysychal. V roce 2017 bude také pokračovat výstavba nové vodovodní sítě v Bublavě, nová vodovodní síť se vybuduje i ve Vojkovicích a Jakubově.

Antonín Jágl, ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary, které majetek sdružení spravují, uvedl, že část investic, týkajících se především nových technologií, a náklady na opravy hradí přímo provozní společnost. “V roce 2017 budeme pokračovat v investicích do modernizace technologií, mechanizace, techniky i softwarů pro další zlepšení provozních služeb. V letošním roce jsme dokončili instalaci ultrafiltrace na naší největší provozované úpravně Březová,” řekl Jágl. Podle něj jde o moderní technologii, která pomáhá zvýšit bezpečnost úpravy pitné vody. “Vzhledem k tomu, že jsme tuto technologii zaváděli vlastními silami, máme dostatek zkušeností k tomu, abychom ji mohli v budoucnu využít i na dalších provozovaných úpravnách,” uvedl Jágl.

“Stejně tak počítáme do budoucna s dalším využitím technologie nízkoteplotního sušení kalů, jejíž instalace se letos dokončila na karlovarské čistírně odpadních vod. Jednalo se přitom o první využití této technologie v ČR, obdobně jako v případě ultrafiltrace,” dodal Jágl.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (model přivaděče vody)

 

 

4.12.2016 15.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5