10. 8. 2020

Zanesené rybí přechody má čistit Povodí Vltavy

Od letošního roku slouží pro lepší migraci ryb a dalších vodních živočichů v řece Blanici ve Vlašimském zámeckém parku dva rybí přechody. Připomíná to Benešovský deník.

První z nich obtéká jez u Znosimské brány na zhruba dvacátém kilometru řeky. Obtokový kanál s pětadvaceti tůněmi v délce přes sto metrů a s převýšením přes dva metry přišel správce toku Povodí Vltavy na více než sedm milionů korun. Druhý rybochod je přibližně o kilometr níže po proudu, obtéká jez u kamenného mostu. Stavba stála tři a půl milionu korun. Obě díla vznikla za podstatného přispění z fondů Evropské unie.

„Přechody byly plné napadaných klacků. Něco jsme sice vyházeli, ale neměl jsem holiny, abych prolézal celý přechod a vyčistil ho,“ poznamenal svou zkušenost s údržbou rybochodů vlašimský muškař, mistr světa a Evropy v lovu ryb udicí na umělou mušku Martin Drož. Ten byl v zámeckém parku na rodinné procházce a aktuální stav rybího přechodu ho nenechal lhostejným.„Přechody jsou jinak pěkné, a když přes ně teče dost vody, určitě může fungovat pro všechny druhy ryb, ale je potřeba je udržovat,“ poznamenal vlašimský sportovní rybář.

A kdo by měl dbát o čištění a údržbu rybích přechodů? Město? Rybáři? Správa parku? „Tato povinnost je vždy na straně vlastníka a správce toku. To je v tomto případě Povodí Vltavy. My se o přechody staráme a vyjíždíme k nim pravidelně podle potřeby. Někdy jednou začtrnáct dní, jindy jednou za měsíc. Záleží také na aktuálním počasí,“ řekl Hugo Roldán z odboru styku s veřejností společnosti Povodí Vltavy.

Protože rybí přechody obtékají jezy v zámeckém parku, platí pro ně provozní a manipulační řád, který řeší současně i úpravu manipulačního řádu příslušného jezu. Řád ukládá správci toku zajišťovat dostatečný průtok vody v rybochodu, udržovat jej ve funkčním stavu a také monitorovat potřeby rybí populace.

Zdroj: Benešovský deník

27.7.2012 9.22, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6