1. 6. 2020

Žamberk: Povodí Labe musí hráz vylepšit

Stavba betonové zdi podél Tiché Orlice, kácení stromů a další protipovodňová opatření v Žamberku vzbuzuje mezi obyvateli města vášně. Připomíná to pardubická mutace deníku Mladá fronta DNES.

Stěžuje si například starosta Jiří Dytrt. Ten upozorňuje na to, že za komplikace může i firma, která na podzim zkrachovala a práce se zastavily. Jejich investorem je Povodí Labe, ale město slíbilo provést zabezpečovací práce dokud to počasí ještě dovolí. Proto jeho pracovníci zasypávají vodovodní trubky, v nichž by při mrazu voda zamrzla, ale i další místa, zprůchodňují příjezdové komunikace. Povodí Labe, které tyto práce městu uhradí, zatím připravuje nové výběrové řízení, aby ještě do poloviny příštího roku mohly práce pokračovat.

„Budeme jednat s Povodím Labe, jestli je možná změna projektu, i o tom, aby to poskytovatel dotace ministerstvo zemědělství odsouhlasilo. Současný stav Havlíčkova nábřeží je pro město nepřijatelný, chceme, aby se zeď postavila v jiné ose, abychom tam mohli zeleň kompletně doplnit, protože tyto pohledy na Žamberk jsou jedny z nejkrásnějších,“ řekl Jiří Dytrt.

Vedle konzervování stavby musí radnice navíc řešit i to, že některé už hotové zdi by v případě velké vody fungovaly přesně obráceně. Místo toho, aby ji odklonily, na louce u Albertovy ulice by ji naopak nasměrovaly mezi domy. Proto město připravuje při aktuální hrozbě povodní odstřel tří polí v betonové zdi.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – pardubický kraj, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

8.12.2017 8.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5