28. 5. 2020

Základní informace o finálových projektech soutěže Pro vodu

O udělení cen v druhém ročníku studentské soutěže Pro vodu – cena Nestlé za inovativní projekty hospodaření s vodou jsme vás informovali včera. Dnes přinášíme základní údaje o projektech, které se umístily na „medailových“ pozicích.

1. místo – Nová nábřeží – Svitava

Pišová Linda (Fakulta architektury, VUT)

Projekt se zabývá tématem řeky, města, krajiny a hranicí, která vzniká mezi vodou a břehem – tedy nábřežím. Nábřeží by nemělo být dělicí bariérou, ale naopak spojujícím prvkem, který nabídne a umožní kontakt s vodou a poskytne atraktivní prostředí pro lidi všech generací. Projekt řeší problémy, které jsou konkrétně spjaty se Svitavou v Brně a mají rozličný charakter i rozsah – od doplnění lavičky, která umožní chvíli u vody meditovat, přes rybí přechod u jezu, který zlepší podmínky rybám a dalším živočichům, až po revitalizaci bývalých průmyslových areálů v těsném sousedství řeky Svitavy.

1. místo – Brno žít, vodu pít!

Staffová Eva; Soldánová Martina (Fakulta architektury, VUT)

Cílem projektu je zvýšit informovanost obyvatel města Brna o dostupnosti zdrojů pitné vody v centru města. Lidé většinou nevědí, že se v centru Brna nachází pítka s pitnou vodou. Projekt propaguje pití vody z kohoutku, ukazuje na nezávadnost této vody a naopak vyzdvihuje její přednosti. Autorky by tímto způsobem rády přispěly ke změně postoje obyvatel města i jeho návštěvníků k obyčejné vodě tak, aby si uvědomili její hodnotu a vážili si jí.

2. místo – Nízkonákladový biodegradabilní filtr s absorpčními vlastnostmi

Kundrát Vojtěch (Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)

Projekt se zabývá problematikou bakteriálního a chemického znečištění. Navrhovaný projekt si klade za cíl představit a následně zdokonalit metodu přípravy a použití aktivního mikrovlákenného filtru tak, aby byla dostupný s co nejmenší technologickou, finanční a environmentální náročností především pro komunitní využití zejména v rozvojových zemích. První verze filtru je vystavěna na bázi polyhydroxybutyrátových mikrovláken s vetkaným aktivním uhlím. V laboratorním měřítku byla ozkoušena příprava a absorpčně filtrační schopnosti.

3. místo – Šedá voda břehy mele

Sakáčová Monika; Tranová Kateřina; Salingerová Lucie (Fakulta stavební, VUT)

Projekt je založený na principu zhodnocení využití šedé vody na různých typech budov. Projekt je rozdělený na teoretickou část, výpočtovou část a závěrem je posouzení navrhnutého řešení. Autorky se inspirovaly budovou fakulty, na kterou tento projekt nasadily a zhodnotily. Inovace spočívá v tom, že šedou vodu svádí do nádrže s jednoduchým čistícím systémem a poté vyčištěnou vodu použijí na splachování do toalet a pisoárů.

3. místo – Koupelna budoucnosti

Paclík Tomáš (Fakulta strojního inženýrství, VUT)

Autor prezentuje designérskou vizi koupelny v budoucnosti. Koupelna je prostor úzce spjatý s vodou. Díky komplexně řešenému konceptu koupelny lze významně snížit její spotřebu. Prezentovaná vize je jedinečná v kombinaci několika aspektů – úspory pitné vody, snižování energetických nároků, rozšíření využití koupelny, estetického zpracování a dodržení střízlivého půdorysného rámce.

3. místo – Revitalizace severního nábřeží Praha- Holešovice

Martin Řehák (Fakulta stavební, ČVUT)

Návrh spočívá nejen v novém využití náplavky u Vltavy, ale zároveň bere tuto část jako pokračování Holešovic a snaží se celé území znovu funkčně připojit ke zbytku města. Hlavními přínosy studie jsou vytvoření příhodných podmínek pro pěší a pro bydlení, revitalizace náplavky jako rekreační plochy a umístění nového místního centra vzhledem k poloze Nádraží Holešovice. Toto vše je podtrženo celkovým energetickým a ekologickým řešením, které se nechává inspirovat polohou u vody a chce využít veškerých potenciálů, které se zde nabízí.

3. místo – Vstup do Poodří, Ostrava – Polanka

Franková Pavla (Fakulta stavební, Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě)

Práce se zabývá problémy vzniklými necitlivými zásahy do toku řeky Odry (narovnání toku), kolizemi s novou sítí infrastruktury (vybudování dálničního nadjezdu, VRT, DOL), vzrůstajícím tlakem agresivního turistického ruchu a kontaktem s osídlenými oblastmi. Hlavním přínosem je revitalizace narovnaného ramene říčního toku, doplnění rybniční soustavy v pohledově exponovaném prostoru a podpora vstupních míst do CHKO Poodří.

Zdroj: Nadace Partnerství, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová (pítko v Praze)

25.3.2014 9.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31