20. 6. 2019

26.8.2016 9.53, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Zákazů koupání v Česku přibývá

Před koncem prázdnin přibývá v Česku míst se zákazem koupání. Nově ho hygienici vyhlásili na jezeře Ostrá na Nymbursku, důvodem je silný výskyt toxických sinic. Na Vysočině hygienici vydali zákaz koupání pro čtyři přírodní koupaliště – Břevnickou nádrž, rybníky Kachlička a Ředkovec na Havlíčkobrodsku a pro přehradu Sedlice na Pelhřimovsku.

Zákaz koupání stále platí na Rozkoši na Náchodsku, v nádrži Skalka na Chebsku nebo rybníce Rosnička na Svitavsku. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.

Zvýšený výskyt sinic, které mohou způsobit alergie, ale i lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy, objevili hygienici i na dalších místech. Ke koupání kvůli nim není vhodná ani vodní nádrž Baška na Frýdecko-Místecku, Velký rybník u Hroznětína na Karlovarsku nebo Valcha na Klatovsku. Zhoršená je ale například i kvalita vody v nádrži Slapy, na Máchově jezeře, sinice jsou také v jezeře Chmelař u Úštěku na Litoměřicku. Zhoršenou vodu mají i pražská koupaliště Šeberák a Hostivař.

Zhoršená je také voda v Plumlovské přehradě nedaleko Prostějova v Olomouckém kraji. Poslední rozbory tam ukázaly, že množství sinic v nádrži nepatrně vzrostlo. “Pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci je mírně zvýšena, zejména u některých vnímavých jedinců, jako jsou děti, těhotné, alergici či osoby s poruchami imunity. Proto se po koupání doporučuje osprchovat,” uvedl hygienik. Naopak zcela bez obav se podle něj mohou lidé koupat na štěrkopískových jezerech Poděbrady.

Vhodná ke koupání jsou i přírodní koupaliště v Jihomoravském kraji. Vodas mírně zhoršenými vlastnostmi je pouze v rybníku Suchý na Blanensku, na koupališti Rakovec na Brněnské přehradě a na pláži na Vranovské přehradě na Znojemsku. Velmi dobré podmínky jsou podle hygieniků také v Libereckém kraji. Nejvyšší jakost nemá voda jen na osmi ze 33 koupališť, které hygienici v kraji sledují. Zhoršená je voda vedle Máchova jezera také v koupališti v Chrastavě. Mírně zakalené je Hamerském jezero na Českolipsku, přírodní koupaliště v Zákupech a Nedamově, liberecká přehrada nebo rybník Bažantník u oblíbeného Autocampu Sedmihorky v Českém ráji.

Zdroj: ČTK

26.8.2016 9.53, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30