24. 7. 2019

Zajímá vás petice za obnovu zemědělské krajiny?

Zástupci ornitologů, myslivců, zemědělců a vědců se obracejí na občany České republiky, aby svým podpisem podpořili snahu o zlepšení stavu zemědělské krajiny. Informoval o tom dnes ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Její druhová rozmanitost se trvale snižuje a současné zemědělství neplní ani svoji krajinotvornou roli. Rozsáhlé polní celky s nevhodným hospodařením zvyšují erozi půdy. Každoročně tak ztrácíme ornou půdu v hodnotě několika miliard korun a obrovské škody vznikají také obcím při odstraňování následků eroze. Splachy půdy a agrochemikálií navíc znehodnocují vodní zdroje.

Signatáři petice věří, že se jim podaří sesbírat potřebný počet podpisů, aby se Parlament České republiky, vláda a příslušná ministerstva problematikou zemědělské krajiny zabývali a zajistili takové nastavení dotací, které potřebné změny v krajině přinesou. Text petice a další podrobné informace je možné nalézt na internetových stránkách www.zemedelska-krajina.cz.

Josef Novák, myslivecký hospodář a iniciátor celé petice říká: “Původní myšlenka byla jednoduchá – chci mít jednou možnost svým dětem a vnoučatům ukázat, co to je zajíc, koroptev i ostatní zvířata a ptáci, kteří ze zemědělské krajiny mizejí před očima.”
Petr Mareš, prezident Společnosti mladých agrárníků ČR, říká: “Zastupuji názory mladší generace zemědělců, kteří budou hospodařit v krajině i za několik desítek let. V zemědělské praxi je třeba přemýšlet v horizontu delším neždva nebo tři roky. Rádi bychom mezi zemědělskými podnikateli rozšířili názor,že není dobré hospodařit na úkor příštích generací.”

“Mezi naše nejvíce ubývající ptačí druhy patří koroptev polní, které nevyhovují rozsáhlé monokultury a chemizace zemědělství. Čejka chocholatá zase doplácí na úbytek vody v krajině. Věříme, že zemědělské dotace po roce 2013 podpoří takové změny v krajině, které ubývajícím ptákům životní prostředí zlepší,” doplňuje ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. “Pokud i vám vadí, že zemědělská krajina ztrácí svoji krásu, ekonomickou hodnotu i pestrost, stáhněte si na stránkách www.zemedelska-krajina.cz podpisový arch a připojte se svým podpisem k naší petici.”

Kontakt: Václav Zámečník, zamecnik@birdlife.cz, 776 368 360

Naše voda

12.7.2012 14.35, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4