8. 8. 2020

9.1.2019 16.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Zájem obcí o ochranu vody, půdy a krajiny roste

Prezentovat představitelům obcí a měst možnosti i právní nástroje, jak účelně chránit zdroje vody a podílet se aktivně na zlepšení stavu krajiny bylo hlavní náplní dnešní konference „Voda-půda-krajina: Ochrana v EU a ČR“.

Organizátory akce byla Evropská strana lidová a Starostové a nezávislí pod záštitou europoslance a člena Výboru pro regionální rozvoj Evropského parlamentu Stanislava Polčáka a členky výboru pro životní prostředí a zemědělského výboru parlamentu ČR Jany Krutákové. V celkem devíti prezentacích s bohatou doprovodnou diskusí se probíraly zejména otázky spojené se stavem naší krajiny a možnostmi nápravy současného stavu, kdy krajina nedokáže v dostatečné míře zadržovat vodu, ale i role komplexních a jednoduchých (dílčích) pozemkových úprav nebo ukázky správného způsobu zemědělského hospodaření v krajině.

„Je to téma, které si zaslouží politickou i odbornou pozornost,“ shrnula důvod a zaměření akce Krutáková. Jak následně konstatoval geolog a klimatolog Václav Cílek, v současné době „všichni žijeme na klidné sopce“, to se ale může již brzo změnit. Například oxid uhličitý podle něj vydrží v atmosféře zhruba 100 let a tepelný účinek s jeho zvyšujícím se podílem v atmosféře se projevuje asi za 30 let. „V současné době jsme tak svědky stavu atmosféry, jehož příčiny vznikaly v 90. letech minulého století,“ uvedl Cílek. Oteplení o nejméně dva stupně Celsia se podle Cílka ČR nevyhne, což by ale ještě podle něj nebylo tak zlé, neboť jde o rozdíl teplot mezi Prahou a Budapeští. Ve hře jsou však procesy, které mohou vést, a v řadě případů již vedou, k takovým změnám v životním prostředí, které současnou situaci zhoršují a zhoršovat budou. Jako příklad uvedl Cílek vliv dusičnanů na rostoucí expanzi parazitických hub na lesních porostech, a zejména rostoucí koncentraci lidí v městských aglomeracích. Tím podle něj dochází jednak ke koncentraci znečištění, ale také nerovnoměrné a koncentrované spotřebě vody.

Celou řadu inspirativních myšlenek a námětů, které na dnešní konferenci zazněly, bude portál Naše voda postupně publikovat na svých stránkách.

Naše voda, dokumentární foto Naše voda – Nina Havlová

9.1.2019 16.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6