25. 5. 2019

Zájem lidí o obnovu studánek překonal očekávání

Do posledního červencového dne mohli lidé v rámci projektu Živé studánky posílat své hlasy studánkám, které si podle jejich názoru nejvíce zaslouží odbornou renovaci. Informoval o tom dnes Jakub Havel z agentury Botticelli s tím, že na stránkách www.zivestudanky.cz nakonec dalo svůj hlas vybrané studánce celkem téměř šest tisíc lidí a 1180 z nich se u studánky také vyfotografovalo.

„Je vidět, že především lidé z okolních komunit se o tu „svoji“ studánku, alespoň tímto způsobem, rádi zasadili a začali se o osud studánek ve svém okolí zajímat. To byl přesně náš cíl, který se podařilo naplnit nad naše očekávání,“ říká Michal Vávřil, marketingový manažer značky Toma. Známá značka balených pramenitých vod celý projekt Živé studánky iniciovala. „Voda Toma Natura pramení hluboko v Adršpašsko-teplických skalách a je natolik čistá, že ji stáčíme přímo do lahví, aniž by ji bylo třeba jakkoliv upravovat. Mluvíme o ní jako o „živé“ vodě. A protože živá voda život dává, přišla nám zcela přirozená myšlenka, že na oplátku budeme vracet život vodě tam, kde to sama potřebuje,“ vysvětluje Vávřil.

Ještě ve druhé polovině minulého století se počet studánek na našem území odhadoval až na deset tisíc. V současnosti jich uvádějí statistiky Národního registru pramenů a studánek (NRPS) už jen méně než pět tisíc. Některé studánky zmizely kvůli změnám v krajině, jiné se ztratily nebo zpustly jen z toho důvodu, že se o ně neměl kdo starat. Před nedostatkem zásob vody v přírodě varují odborníci v poslední době stále častěji. Tento problém se nevyhýbá ani menším vodním zdrojům jako jsou studánky, které byly v minulosti typickým a lidmi oblíbeným prvkem české krajiny.

„Zájmem veřejnosti o studánky a počtem hlasujících jsme byli příjemně překvapeni. Proto jsme se rozhodli, že podpoříme i renovaci studánek, které sice skončily v hlasování na druhém místě, ale získaly v soutěži přes tisíc hlasů,“ doplňuje Vávřil. Kromě vítězných studánek v šesti krajích se dočká pomoci i studánka Rozárka ve středočeském Zbečně, Bočská studánka v Karlovarském a studánka Pod Novým hradem v Jihomoravském kraji.

V posledních letech se do postupné obnovy a údržby studánek zapojuje nejen stále více lidí, ale i obcí a firem. Vrací se i tradice jejich symbolického jarního otvírání a podzimního zavírání. „Projektem Živé studánky chceme zvýšit povědomí o významu vodních zdrojů mezi širokou veřejností a zároveň aktivizovat místní komunity, které by ke studánkám ve svém okolí měly mít skutečně vztah, aby se do péče o ně samy aktivně zapojily,“ dodává Vávřil.

V příštím roce by měl výběr a renovace studánek, opět ve spolupráci s odborníky z Českého svazu ochránců přírody, pokračovat i v dalších krajích České republiky.

 

Vítězné studánky v jednotlivých krajích:

Karlovarský kraj:                    Barochova studánka, Prameny

Liberecký kraj:                         Studánka v Zeleném dole, Rozumov

Praha & Středočeský kraj:     Květnická studánka, Květnice

Královéhradecký kraj:            Studánka Horní Maršov, Horní Maršov

Jihomoravský kraj:                 Studánka Vrbovec, Brno – Bystrc

Zlínský kraj:                             Černá studánka, Malá Lhota

 

Naše voda, foto (Květnická studánka) www.zivestudanky.cz

 

17.10.2017 16.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2