15.2.2012 15.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
Žádná voda z Antarktického jezera Vostok ještě k dispozici není
Jak již náš portál v minulých dnech informoval, ruští vědci se sice počátkem ledošního roku provrtali k hladině největšího podledovcového jezera Vostok, vodu z něj ale ještě nezískali. Potvrdil to šéf ruské antarktické výpravy Valery Lukin.
Úspěchu ruských badatelů se totiž snažil využít v prezidentské kampani premiér Vladimír Putin, který zapózoval před novináři s údajným vzorkem vody z Vostoku. Podle Lukina ale voda z jezera nepocházela a její vzorky budou k dispozici až v závěru letošního roku.
Předpokládal to i server www.osel.cz, podle kterého ruský tým místo vrtu již počátkem letošního února opustil. Další fáze výzkumu spojená s odběrem vzorků jezerní vody, která v otvoru na konci vrtu namrzne v průběhu zimy, by měla začít letos v prosinci – tedy v dalším antarktickém létě.
Celý svět především zajímá, zdali v jezeru Vostok, které je izolováno před vnějšími vlivy, existuje život, a z jakého období pochází. Vody jezera totiž nejsou s vnějším světem v přímém kontaktu po dobu několika milionů let (odhady se pohybují v širokém rozmezí od 3 do 25 milionů let). Samotná ledová pokrývka ale tak dlouhému období neodpovídá, nýbrž představuje zkompaktněný a rekrystalizovaný sníh starý necelého půl milionu let. Pro paleoklimatické rekonstrukce je vhodných vrchních 3 500 metrů reprezentujících uplynulých 420 000 let.
Petr Havel
15.2.2012 15.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreaceAktuality

Davy lidí si přišly prohlédnout vodní elektrárnu Střekov
Akt. 25.3.2023 15.20Rubrika: Čistota vody a rekreace

Tisíce lidí zamířily k přehradám ve správě Povodí Odry
Akt. 25.3.2023 15.19Rubrika: Přehrady a vodní díla