25. 3. 2023

31.1.2023 12.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Začíná volba Evropského stromu roku

Soutěž o nejkrásnější a nejzajímavější strom starého kontinentu právě začala. Od 1. února mohou lidé zvolit Evropský strom roku. V online hlasování na www.evropskystromroku.cz po celý měsíc vybírají z 16 finalistů.

České barvy reprezentuje Hrušeň hnilička z Drásova u Příbrami – vítězka posledního národního kola. Rusko, které organizátoři z Nadace Partnerství vloni z důvodu válečné agrese organizátoři vyřadili, letos vystřídala Ukrajina. Ta do mezinárodního klání vyslala jiný ovocný strom: Jabloň z města Krolevets. Českou vítězku přijede hned ze startu podpořit také britský lovec stromů Rob McBride: v Drásově se objeví v pátek 3. února v 11 hodin.

Stáhněte si:

Fotografie všech finalistů

Fotografie Hrušně hniličky, české finalistky

Video o české finalistce

Fotografie lovce stromů Roba McBrida

Největší celoevropské ankety zaměřené na životní prostředí se každoročně účastní na 300 tisíc lidí. Své favority mohou vybírat od 1. února od 8 hodin ráno do půlnoci 28. února, poslední týden hlasování je tradičně tajný. Hlasování je bezplatné a lidé mohou na www.evropskystromroku.cz zvolit dva stromy.

Že je z čeho vybírat, dokazuje silná celoevropská účast 16 stromů z 16 států. „Ukrajinská jabloň ve válečné zóně, česká hrušeň, která přežila těžbu uranu, francouzský dub setkávání, britský tis v rozvalinách kláštera, holandský dub ohrožený stavbou dálnice, maďarský platan skloněný nad jezerem nebo obří fíkus připomínající sjednocení Itálie – to jsou ukázky finalistů, kteří se díky vítězství v národních anketách probojovali do evropské soutěže,“ komentuje Kateřina Bolečková, koordinátorka ankety z Nadace Partnerství.

Souboj pomyslně odstartuje návštěva Roba McBride přezdívaného tree hunter. Rob cestuje po světě za nevšedními stromy, které fotí, natáčí a píše o nich. Vedle toho se věnuje kampaním na jejich záchranu. Dlouhodobě také spolupracuje s BBC na různých pořadech. Své letošní turné začne 1. února v polské Lodži u tamního Krále dubů. Hned 3. února se přesune na 11. hodinu do Drásova, aby obdivoval krásu Hrušně hniličky, která se tyčí jen kousek od bývalé uranové šachty. „Robovo angažmá v naší soutěži bylo v období covidu dočasně velmi omezeno. Jsme proto nyní velmi rádi, že je opět v kurzu a šíří povědomí o naší anketě,“ dodává Kateřina Bolečková, koordinátorka soutěže.

Vyhlášení výsledků proběhne 21. března v Evropském parlamentu v Bruselu pod záštitou europoslanců Luďka Nidermayera and Michal Wiezika.

Soutěž Evropský strom roku se poprvé uskutečnila v roce 2011. Koordinuje ji Nadace Partnerství. Evropská anketa vznikla v návaznosti na českou anketu Strom roku. Ta odstartovala už v roce 2002 jako první svého druhu na světě a inspirovala ke vzniku mnoha dalších obdobných anket nejen v Evropě, ale i Austrálii, Asii nebo Kanadě.

Kontakt pro média: David Kopecký I media relations I david.kopecky@nap.cz I +420 721 468 231

 

Kdo usiluje o Evropský strom roku:

Jméno stromu Země   Příběh
Hnědá hrušeň z Klerkenu: Ztělesnění kulturní identity vesnice Klerken Belgie Strom je významnou součástí kulturní identity vesnice Klerken. Po mnoho let se tu pořádal průvod pojmenovaný Perelaarommegang, který oslavoval plody tohoto stromu. Na dvacet let byla tato tradice přerušena, ale nyní – v roce 2023, se průvod opět připravuje. Už v srpnu jej uspořádá spolek vzw Perenstoet Klerken, který také do ankety strom nominoval. Hrušky byly důležitým symbolem obce i v historii. Tradici průvodu dodnes připomíná i stejnojmenná ulice: Perelaarommegang.
Platan západní: Nejstarší strom oblasti Varna Bulharsko Jedná se o nejstarší strom v oblasti Varna. Jeho původ se datuje do období První bulharské říše (7.–11. století). Ve svých záznamech se o tomto stromu zmiňují i bratři Škorpilové, čeští archeologové a přírodovědci, kteří významně přispěli k poznání bulharské historie i přírody v postosmanském období. Kmen stromu poškodil požár, přesto se každé jaro jeho koruna krásně zazelená. Legenda praví, že svou energií dokáže tento platan vyléčit všechny neduhy. Snad proto je okolí stromu oblíbeným místem zdejších obyvatel.
Dub z Drežnického pole: Magický les Chorvatsko Tento strom nemá jméno. Je to jeden z mnoha starých dubů krasového pole Drežnica v Chorvatsku. Díky nadmořské výšce 440 m je tento les zvláštní – na jaře nebo na podzim se pole jako mávnutím kouzelného proutku promění v jezero, ze kterého vystupují jen špičky nejvyšších dubů, jako je tento. Z důvodu zdejšího výskytu endemických druhů bylo Drežnické pole zařazeno mezi chráněná území Natura 2000. Přísná opatření (i soudně potvrzená) způsobují, že voda se v krajině zdržuje delší dobu. To však má za následek ohrožení stromu, lesa i celý ekosystému.
Hrušeň hnilička: Nádherný solitér Česká republika Nedaleko obce Drásov se tyčí Hrušeň hnilička. Její krásu zná celé okolí a její odolnost je dechberoucí. Je opravdovou hrdinkou, roste totiž pouhých 25 metrů od bývalé uranové šachty, která byla otevřena na konci 50. let 20. století. Vytěžená hlušina se ukládala na haldu v blízkosti stromu. Těžba naštěstí neměla dlouhého trvání a okraj haldy se zastavil 20 metrů od stromu. Je neskutečné, že hrušeň tyto těžké časy přežila a místní se dodnes mohou těšit z její krásy a šťavnatých plodů.
Buk lesní z Reigi: Nehynoucí síla tvůrčího ducha Estonsko Na malém a klidném estonském ostrově Hiiumaa v Baltském moři roste vzácný červenolistý buk, který statečně odolává drsným severským podmínkám. Před 120 lety nechal tento strom zasadit na zahradě pastoračního domu kostela Reigi zdejší pastor na počest narození svého syna. Okolí buku se postupně stalo centrem společenského života – zvonily tu kostelní zvony, v blízkém hostinci to hučelo a umělci tu čerpali inspiraci pro své romány, filmy a dokonce i operu. Dnes se tu klid snoubí s vitalitou Reigiho buku, který stále čeká na své hosty.
Markýzův dub: Patriarcha lesa ohroženého dálnicí Nizozemí Klasické dilema moderní doby: příroda versus mobilita. Jsem patriarchou svého lesa, 30 metrů vysoký, vysazený kolem roku 1800 markýzem z panství Amelisweerd. Od té doby se z mé přítomnosti těšilo mnoho lidí. Ale co přinese budoucnost? Můj život je ohrožený plánovaným rozšířením dálnice A27. Stejný osud hrozí 800 dalším stromům. Byly předloženy různé alternativy, všechny se navzdory četným protestům dočkaly zamítnutí. Považuji se za symbol odporu proti globálnímu kácení stromů. Ale kolik mi ještě zbývá času?
Buk převislý na hoře Cassel: Buk setkávání Francie Zdobí centrální pahorek veřejného parku, kde se vlní jeho plačící větve kolébané severními větry. Elegantní obří silueta tohoto buku se tu vyhřívá na slunci už více než 140 let, nestojí tu však sama. Říká se mu Buk setkávání. Jeho nejbližším přítelem je vedlejší lípa, oba během roku přivítají velké množství návštěvníků. Milovaný místními obyvateli, svědek historie, dokáže přinášet inspiraci i ke skládání překrásných básní. Lidé z Casselu pro něj vydobyli prestižní označení Pozoruhodný strom Francie a tak si buk získal srdce francouzů do celé zemi.
„Most“ z platanu: Symbol síly vůle a schopnosti přežít Maďarsko Tento 230–250 let starý platan se nachází v historické zahradě Tata. Byl ještě mladý, když se díky promáčené půdě a dalším přírodním silám vyvrátil. Od té doby roste už 200 let nakloněný nad jezerem Cseke. Přesto že skoro leží, každé jaro se zazelená a přináší radost návštěvníkům zdejší zahrady. Je to víc než strom, je to znamení – symbol. Symbol síly vůle a schopnosti přežít. Přináší poselství: „Nikdy se nevzdávej!“
Dub Sēja: Pět století vzpomínek Lotyšsko 500 let starý dub uchovává vzpomínky na lidi, kteří žili v panství Sēja, na historické události i na vichry nebývalé síly. Jeho kořeny sahají hluboko nejen do naší země, ale i do srdcí lidí. Každý rok o letním slunovratu se u úpatí dubu scházejí místní lidé, aby na jeho počest připravili květinovou výzdobu a písněmi oslavili nejkratší letní noc. Je to nějaké zvláštní kouzlo, které lidi přitahuje k dubu Sēja? Ne. Kromě své majestátnosti vyzařuje dub neobvyklý klid. Klid, po kterém všichni toužíme.
Obří fíkus v botanické zahradě Palermo: Fíkus za jednotu Itálie Itálie Tento předek velkých italských fíkusů byl veřejnosti poprvé představen v roce 1845. Jeho kmen je tvořen menšími kmínky a vzdušnými kořeny, které se časem spojily v jedno. Roste do výšky, ale díky velkým větvím podpíranými vzdušnými kořeny, se rozšiřuje i do stran. Čítá až 44 druhotných kmenů (některé s obvodem přes 3 metry), které jsou oporou pro celkem 11 mohutných větví. Ty tvoří dohromady majestátní korunu o ploše téměř 3000 metrů čtverečních.
Dub Fabrykant: Král dubů v moři květin Polsko Je to jeden z nejoriginálnějších stromů v Polsku, symbol dlouhověkosti a moudrosti. Jeho jedinečný tvar láká návštěvníky parku Klepacz v Lodži. Jedna z jeho větví má tvar písmene S a je dlouhá přes 20 m. Koruna dubu dosahuje úctyhodných 33 m. Na jaře můžeme v jeho okolí obdivovat safírové louky plné sněženek a sibiřských dřepčíků umocňujících ušlechtilost stromu.
Eukalyptus z Contige Portugalsko Podle popisu univerzity v Aveiru se jedná o „největší klasifikovaný strom v Portugalsku“. Nachází se na staré národní silnici (EN 229). Byl vysazen v roce 1878, kdy byla otevřena silnice Donárias. Možná patřil sousedním rodinám Garcia de Mascarenhas, Rio de Moinhos a Xavier do Amaral Carvalho ze zdejšího kraje, které se v 19. století spojily sňatkem. Právě díky své monumentálnosti si strom zasloužil výsadní péči a dodnes se mu dostává zasloužené poklony.
Jabloň z města Krolevets: Symbol ukrajinské nezdolnosti Ukrajina Kolonie jabloní kdysi vznikla z jednoho jediného kmene. Dnes zabírá neuveřitelnou plochu 1000 metrů čtverečních. Původní kmen postupně nahradilo 15 menších kmenů. Strom má totiž jedinečnou vlastnost – když kmen odumře, dokážou větve zakořenit jinde. Zatím se nikomu nepodařilo tuto jabloň přesadit. Lidé říkají, že zdejší stromy dokážou léčit. Procházky v „zahradě“ zmírňují únavu a jablka vracejí mládí. Jabloňová kolonie přežila dvě světové války, hladomor v letech 1932–33 i ruskou invazi na Ukrajinu v roce 2022.
Dub letní: Dračí dub Slovensko Strom připomíná sedícího draka. Přestože je jeho kůra drsná a zjizvená, všichni se v jeho blízkosti cítí bezpečně. Ukrytý v lese chrání místní obyvatele už po staletí – od prvních osadníků, kteří pomáhali stavět nedaleký hrad Pajštún, přes obchodníky až po přistěhovalce z Chorvatska. Dohlížel také na stavbu lesní železnice, která už dávno dosloužila. V současné době probíhá v jeho okolí těžba dřeva. Doufejme, že se Dračí dub podaří zachránit i pro budoucí generace.
Španělský dub San Roque: Dub, který vzdoroval a zvítězil Španělsko Tento dub cesmínový zapustil své kořeny na hoře Monte de La Redonda de Colindres a již 400 let dohlíží na cestu Camino Real, která kolem něj vede. V celé oblasti se po staletí významně kácely lesy. Hlavním důvodem byly zdejší loděnice, které potřebovaly dřevo na stavbu lodí. Tento dub však kácení odolal. V roce 1778 se objevuje na mapách Solné stezky jako hlavní referenční bod. Jeho příběh je příběhem silného vzdoru: nepodlehl nepřízni osudu a nepadl na podpal, nestal se dřevěným uhlím ani galeonou. Stále stojí a chrání kolemjdoucí i cestovatele.
Waverley Abbey Yew the United Kingdom

 

Nadace Partnerství, dokumentární foto (hrušeň hnilička) Bořivoj Hádek

 

 

31.1.2023 12.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy, Hlavní zprávy

Aktuality

Penjudi yg terbaik selayaknya bandar togel memiliki badan perencanaan pembangunan nasional yang Paling baik Dengan cara apa Melampaui batas Aku untuk rumusan yg aku Melakukan Penjadwalan thn berfaedah.

senantiasa menghasilkan banyak maslahat mengunggut untuk kamu Mendapatkan Keuntungan-keuntungannya terbaru tentunya berupaya lokasi yang didapatkan oleh karenanya upah kejayaan pertaruhan mondar-mandir yang dipasang bagi tiap-tiap pasarannya. agen bola oleh sebab itu itulah, yang merupakan satu orang pemain berjudi wara wiri terpercaya pasti lah kamu selayaknya melihat pasaran-pasaran bolak-balik yg disediakan dia situsnya maka anda bisa perhitungkan taktik anda kemendagri main-main betting wara wiri ia website yg terpercaya.

VRACÍME VODU LESU

Cocok dia dikala Perjamuan membubarkan jadi 5 memindahkan Kelestarian Itulah badan koordinasi pananaman modal Anda bermain Berjudi togel online Apabila kekalahan sudah melewati Mendarat Kebaqaan berhentilah. Penjudi yg terbaik dapat mengontrol Ia thn penambahan saatnya pergi.

Fotoblog

více >

K PŘÍRODĚ BLÍZKÉ HOSPODAŘENÍ V BRDECHK PŘÍRODĚ BLÍZKÉ HOSPODAŘENÍ V BRDECH
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

Po
Út
St
Čt
So
Ne
P
Ú
S
Č
P
S
N
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2