19. 10. 2018

Začala letošní sezóna lovu pstruhů

V pondělí začíná letošní pstruhařská sezona. Připomíná to karlovarská mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že se tamní rybáři už se nemohou dočkat, až vyrazí na řeku.

Tunu duhových a potočných pstruhů jim vysadil svaz rybářů do řek, aby měli tiší nadšenci co lovit. Jejich konkurence je totiž veliká. Kormoráni, volavky i vydry loví ryby bez rozdílů. „Pstruhy vysazujeme dřív, aby měli čas se rozplavat a adaptovat se. Ze sádek je vysazujeme do Ohře, Teplé nebo Rolavy. Ve středu jsme pstruhy vysadily i do Tatrovické přehrady,“ vysvětlil předseda Českého rybářského svazu MO Karlovy Vary Michal Blahůšek. Většina těchto ryb pochází z umělého výtěru, kde je vykrmují do konzumní velikosti. Samoprodukční voda nestačí rybožravým predátorům. Vydra, norek nebo kormorán loví podle hladu. Neřeší, jestli má ryba správnou míru,“ vysvětlil předseda.

Lov pstruhů každoročně začíná 16. dubna a končí 30. listopadu. Výjimku tvoří vláčecí návnady, kterým končí sezona poslední srpnový den. „Od září mohou rybáři používat už jen umělou mušku,“ řekl Blahůšek. Stejně jako každý rok, i letos vyrazí do terénu rybářská stráž. „Pstruhaři jsou o něco víc ukáznění než ostatní rybáři. Stráž bude kontrolovat vybavení i samotné lovce, a to hlavně v pondělí,“ uvedl Blahůšek.

Na začátku sezony výjimečně povodí Ohře nesníží hladinu pod vodní nádrží Nechranice, kde je pstruhové pásmo. „Máme tam stavbu. Z toho důvodu hladinu nesnížíme. Podzim byl hodně vodný, zima zase průměrná. I proto se musíme na přehradě dostat s hladinou níž,“ řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Zdůrazňuje také, že podporují rybí populaci jak jen to jde. Pomáhají rybám, aby se mohly v klidu vytřít a jikrám se dařilo. S tím souvisí právě snižování hladiny vody. Pokud by byla příliš nízká, mohlo by se stát, že jikry zůstanou na suchu a celá jedna generace ryb by uhynula v zárodku. „Vodu rozdělujeme na dva druhy. Pstruhovou a nepstruhovou. Ze zhruba padesáti kilometrového úseku Ohře je jen dvanáct kilometrů pstruhová voda, a to od Velichova po Stráž nad Ohří,“ vysvětlil Blahůšek s tím, že další pstruhové řeky jsou Svatava, Rolava a Teplá.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – karlovarský kraj (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda (plůdek pstruh) – Nina Havlová

 

16.4.2018 8.47, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

KŘEST KNÍŽKYKŘEST KNÍŽKY
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >