17. 11. 2019

Za zbytečné kácení stromů hrozí s koncem vegetačního klidu sankce

S koncem vegetačního klidu uplynulo i období vhodné ke kácení stromů. Připomíná to portál enviweb.cz s tím, že termín není zákonem pevně stanoven a závisí jen na přírodě. Na mnoha místech však nadále často necitlivým způsobem probíhá odstraňování dřevin, v jejichž korunách už zahnízdili ptáci.

Proto je úkolem Ministerstva životního prostředí, aby nejen kvůli ptactvu vyzvalo k zastavení kácení a zamezilo tak porušování zákona o ochraně přírody a krajiny. Zdravé stromy a hnízdící ptáci jsou za běžných okolností chráněny zákonem o ochraně přírody a krajiny. Kácením po skončení vegetačního klidu může dojít k porušení zákona a viníkům hrozí sankce. Fyzické osoby mohou dostat pokutu až sto tisíc, pro právnické a podnikající osoby se její výše může zastavit až u dvou miliónů korun. Obce, správce komunikací i všichni ostatní by své plány na kácení měli odložit přinejmenším do podzimu.

Každý druh dřeviny se z vegetačního klidu probouzí v jiné době, což je možné stanovit pouze na základě pozorování v přírodě – rašením vegetace a naléváním pupenů dřevin. V těchto dnech se také vracejí stěhovaví ptáci a začínají hnízdit. Ornitologové hlásí návrat prvních hejn špačků, ale také konipasů a skřivanů. Společnost Arnika proto vyzvala Ministerstvo životního prostředí, aby vydalo oficiální upozornění na konec letošního období vegetačního klidu. ,,Doufáme, že i tentokrát Ministerstvo životního prostředí využije své kompetence předcházet zbytečným škodám na životním prostředí a neprodleně vydá upozornění, že začala vegetační sezona a kácet se nemá. Nejedná se o žádný výjimečný krok, podobnou výzvu ministerstvo vydalo i v předchozích letech,” říká vedoucí kampaně „Zachraňme stromy“ Marcela Klemensová z Arniky.

Ke zbytečnému kácení stromů[1] ve městech a krajině dochází neustále. Najdou se i malicherné důvody, například stínění, padání listí nebo hypotetické hrozby pádu větve u zdravého stromu. Přestože na mnoha místech nejsou dřeviny v perfektním stavu, často pomůže jejich odborné ošetření. Odstranění stromů[2] připadá jen v úvahu, pokud mohou skutečně ohrozit život nebo majetek.

Stromy plní řadu nenahraditelných funkcí. Omezují hluk, vstřebávají znečištění a zadržují vlhkost. V zimě chrání povrch silnice před mrazy a náledím, v létě naopak pomáhají v zástavbě snižovat teplotu. V otevřené krajině pak slouží jako větrolamy. Jsou domovem ptáků, netopýrů a dalších živočichů, z nichž mnozí patří mezi ohrožené druhy. ,,Údržbu zeleně a dřevin úřady dlouhodobě zanedbávají a často jim chybí jakákoliv koncepce. Stává se, že za poslední desetiletí nikdo průběžně stromy neošetřoval, ani neprořezával a pak je úřady pokácí bez náhrady. Budoucnost stromů závisí na našem přístupu, proto bychom se měli naučit o stromy dobře starat. Až nám budou přínosy stromů v budoucnu opravdu chybět, může být pozdě,” uzavírá Jiří Kaňa, mluvčí Arniky.

[1] Lidé mohou v případě nepovoleného nebo bezdůvodného kácení stromů kontaktovat Českou inspekci životního prostředí prostřednictvím webu Arniky: http://arnika.org/odeslete-podnet-inspekci

[2] Náležitý postup při správním řízení o vydání povolení ke kácení stromů popisuje publikace Dřeviny rostoucí mimo les. Stahujte zdarma na webu Arniky: http://arnika.org/dreviny-mimo-les-informacni-list-pro-statni-spravu

Zdroj: www.enviweb.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

17.3.2018 13.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ETIOPIE - VODA PRO AFRIKUETIOPIE - VODA PRO AFRIKU
NADAČNÍ FOND VEOLIA

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Listopad 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1