14. 8. 2020

Za necelé dva měsíce startuje projekt Ukliďme Česko 2017

V sobotu 8. dubna vypukne každoroční dobrovolnická akce Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017. Připomíná to portál enviweb.cz s tím, že ambicí pořadatelů je překonání hranice 100 000 zapojených dobrovolníků.

Své úklidy mohou zájemci o uklízení přihlašovat již nyní na webu projektu www.UklidmeCesko.cz.  Projekt je zaměřen na úklidy černých skládek, ale i drobného nepořádku z naší přírody, vesnic a měst. Uvedený web www.UklidmeCesko.cz poskytne všem zaregistrovaným organizátorům nezbytné rady k plánování i propagaci jejich akcí. ,,Navíc máme dobré zprávy. V letošním roce bychom díky podpoře Ministerstva životního prostředí a sponzorů měli mít opět zajištěny pevné pytle pro všechny zájemce, kterým z loňského ročníku nezbyly zásoby či nemají vlastní zdroje”, sdělila jedna z organizátorů, Kateřina Landová z Českého svazu ochránců přírody. Organizátoři akce cílí v letošním roce opět i na školy a dětské kolektivy, neboť věří, že perspektiva je hlavně ve výchově mládeže. ,,Pytlů bude dost, rukavice ale budeme rozdávat přednostně školám, máme pro ně i 1400 reflexních vest. Chceme pedagogům ušetřit co nejvíce práce s organizací a zajištěním bezpečnosti pro studenty”, dodává Landová. Minulý rok uklízeli žáci z více než 300 škol. Celkem proběhlo v loňském roce 2 066 úklidových akcí, kterých se účastnilo 86 210 dobrovolníků. Ti sesbírali 1 634 tun odpadů.

Letošní ročník akce může proběhnout také díky prostředkům z Národního programu Životní prostředí zaměřeného na environmentální vzdělávání (EVVO). ,,Podpoříme známý projekt Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017, který motivuje veřejnost, aby změnila přístup k černým skládkám a nakládání s odpadem. Oceňuji, jak se tento projekt každým rokem rozšiřuje a zapojuje se do něj víc a víc lidí. Takovéto projekty napomáhají šířit potřebnou osvětu, pocit odpovědnosti k přírodě i k našemu nejbližšímu okolí, což je také důvod, proč tuto akci ministerstvo každoročně zaštiťuje,” řekl k tomu ministr životního prostředí Richard Brabec.

Součástí projektu „Ukliďme Česko“ jsou i doprovodné akce. Letos půjde kromě tradičních soutěží „O kraj, který prokoukl“Foto/videosoutěže a loňské prvotiny „Soutěže pro školní kolektivy“ o novou instagramovou fotosoutěž s názvem #MusimeToUklidit. Navazuje na facebookový vizuál „Musíme to uklidit“, spojující známý „povzdech“ silničářů s tradičním logem úklidové akce. „Chceme tím motivovat dobrovolníky k označování míst, která by zasloužila uklidit. Jejich fotografie s hashtagem #MusimeToUklidit můžete nahrávat na Instagram a jeden vylosovaný šťastlivec získá zajímavou odměnu v podobě fotoaparátu Canon,“ uvádějí organizátoři.

Do soutěže se zapojíte tak, že pokud víte o místě (ať už černé skládce, nebo třeba parku nebo prostě úseku cyklostezky či turistické trasy), které by zasloužilo uklidit, stáhnete si cedulku „Musíme to uklidit“, vytisknete, vložíte ideálně do nepromokavé fólie, a umístíte na ono místo (snad zde ani netřeba uvádět, že hřebík do stromu nepatří). Pak už stačí jen vyfotit a s hashtagem #MusimeToUklidit nahrát (nejlépe i s vtipným komentářem) na Instagram.

Z autorů nahraných fotografií bude na konci dubna vylosován výherce, který získá fotoaparát od sponzora soutěže, firmy CANON.

Enviweb.cz a Naše voda, foto: Ukliďme Česko

 

 

12.2.2017 2.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6