20. 8. 2019

Vznikne Národní regulační úřad i pro vodohospodářskou oblast?

Ani přes kritiku několika ministerstev se končící vláda nevzdává svého plánu zřídit takzvaný superúřad, který by reguloval byznys v řadě odvětví. Připomíná to partnerský portál vodárenství.cz.

Úřad by měl dohlížet na energetiku, telekomunikace, dopravu nebo vodárenství. Regulátor by údajně mohl získat vliv i na ceny léků nebo nájemného. V Evropské unii by se jednalo o unikátní projekt. Upozorňuje na to server ihned.cz. Materiál související s Národním regulačním úřadem měla před několika dny projednat vláda, která se však k dokumentu nakonec nedostala. Služby sdílené ekonomiky, jako je například Uber, nabývají v Česku na významu, ale současně také čelí kritice kvůli nevyjasněným pravidlům fungování.

Podle ihned.cz se plán na vytvoření úřadu nejméně o tři roky posune. Návrh jeho vzniku už zkritizovala téměř všechna ministerstva a zástupci významných společností. „Podporujeme jakékoliv řešení, které by vedlo ke zjednodušení pravidel a výkonu regulace. Předložená studie nás ovšem nepřesvědčila o tom, že by nový úřad uvedené přínosy zajistil a byl ve všech ohledech lepší a efektivnější než současná praxe,“ uvedl například ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

Kritici také poukazují na místy podivnou stylistickou formu dokumentu. Vadí jim rovněž to, že by měl mít superúřad 1077 zaměstnanců. V součtu je to o 155 více, než mají dnes Energetický úřad a Český telekomunikační úřad dohromady.

Národní regulační úřad by měl mít silné postavení při jednání s úřady Evropské unie. Brusel například Česko opakovaně kritizuje za to, že zde chybí nezávislý úřad, jenž by určoval podmínky ve vodohospodářství. Podle EU jsou některé smlouvy mezi městy a soukromými vodárenskými společnostmi tak nevýhodné, že na ně Brusel odmítá posílat dotace. Kvůli tomu například na evropské peníze nedosáhla Praha v případu Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově.

Zdroj a foto: www.vodarenstvi.cz

1.11.2017 8.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1