20. 9. 2020

Vzniká středoevropská asociace chráněných území

V Havraníkách v Národním parku Podyjí se dnes z iniciativy asociace českých chráněných území EUROPARC ČR dohodly čtyři země na vytvoření společné asociace – EUROPARC Central/Eastern Europe. Informoval o tom prezident EUROPARC ČR Jakub Kašpar.

Podle jeho údajů šlo o zástupce chráněných území ze čtyř středoevropských zemí – Česka, Slovenska, Rakouska a Maďarska. „Jako česká sekce Federace EUROPARC jsme v Evropě vcelku dobře viditelní a známí, například velmi bohatou a dobrou zkušeností v přeshraniční spolupráci sousedících národních parků. V rámci EUROPARC Federation spolupracujeme s řadou partnerů z celé Evropy, ovšem bližší spolupráce uvnitř našeho vlastního regionu – střední Evropy – byla zatím spíše náhodná, pokud nepočítáme přeshraniční parky,“ odůvodnil uvedenou iniciativu Kašpar.

„Je pravdou, že to bude znamenat zánik české sekce EUROPARC, ovšem zároveň se staneme součástí mnohem širšího sdružení chráněných území, jehož hlas bude ještě slyšitelnější, ať už v celé Federaci EUROPARC, tak u dalších partnerů,“ věří Kašpar. Smyslem vzniku nové sekce Federace EUROPARC je tak zvýšení vlivu středoevropských chráněných území v celoevropské debatě, příprava společných projektů, výměna zkušeností a inspirace z praxe kolegů.

Zástupci uvedených zemí se dnes v Havraníkách shodli na základní podobě budoucí společné asociace, stejně jako na orientačním časovém rozvrhu budoucích kroků. Sekce EUROPARC Central/Eastern Europe by tak měla reálně vzniknout v jarních měsících roku 2015, složená ze zhruba tří desítek členských organizací. „Sekce bude otevřena i dalším členům Federace EUROPARC z dalších zemí regionu, jako je Polsko nebo Slovinsko, ale i z východní Evropy, třeba z Ukrajiny, Rumunska, nebo třeba Srbska,“ konstatoval Kašpar.

Federace EUROPARC je celoevropskou organizací, sdružující od roku 1973 chráněná území z celé Evropy. V současné době je součástí Federace EUROPARC 365 členů z 36 evropských zemí. Členové z některých zemí se sdružují do sekcí – v současné době existují česká, německá, francouzská a španělská sekce a sekce Atlantic Isles (Irsko, Island, Velká Británie), sekce Low Countries (Belgie, Lucembursko, Nizozemí) a sekce Nordic-Baltic (Dánsko, Estonsko, Finsko, Litva, Lotyšsko, Norsko, Švédsko).

Naše voda, foto: EUROPARC ČR

4.9.2014 17.13, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4