5. 4. 2020

Vznik meziresortní komise Voda/Sucho se blíží

Takzvaný „konstruktivní dialog“, jak říkávali soudruzi, týkající se strategického přístupu státu k problematice nadbytku nebo naopak nedostatku vody, v naší zemi dlouho neprobíhal. Voda nikoho nezajímala, bylo jí dost.

Zájem lidí, médií a politiků o vodu nastal teprve až v okamžiku, kdy bylo vody naopak až moc, což se opakovaně projevilo každoročními, tu většími, tu menšími povodněmi. I tak se ale řešila „prevence povodní“ bez dalších souvislostí, zejména z pohledu ekonomiky a často proti zásadám zdravého selského rozumu a proti přírodě. Letos se ale ukázalo, že vody může být také nedostatek, což si většina lidí, zvláště po zkušenostech s předchozími povodněmi, nedokázala vůbec představit. Nakonec vše dopadlo docela dobře, a například vliv sucha z jarních měsíců se vůbec neprojevil na letošní úrodě. Nicméně – to neukazuje na stav vod podzemních, které tím, že nejsou vidět, i nadále vzrušují jen malou část společnosti.

Přesto se ale ledy i vody začaly hýbat, a kromě celé řady konferencí a seminářů na téma voda v krajině vznikly hned na třech ministerstvech odborné komise, jejichž účelem byla a je prevence rizik souvisejících s vodou. Jak už to tak ale u nás bývá, každá měla jiné určení, jiné vedení a jiné priority. To se ale v posledních dnech mění. Je to jen pár dní, kdy se hlavní zainteresovaná ministerstva – zemědělství a životního prostředí, dohodla na historicky společném postupu v oblasti vodních režimů v ČR, což v praxi znamená řešit v budoucnosti jak problematiku povodní, tak sucha, a stejně tak problematiku povrchových a podzemních vod společně. Přestože zatím není složení tvořícího se nadresortního orgánu definitivní, jde každopádně o zásadní posun v přístupu k problematice, v níž si dosud každý hrál na vlastním písečku.

Pro odpůrce bující administrativy, čehož jsem i já odpůrcem, je možná také důležité dodat, že – alespoň v současné chvíli – se pro žádného z potenciálních členů nadresortního orgánu nepočítá s nějakým honorářem či mzdou, neboť by v něm všichni měli pracovat v rámci svých stávajících pracovních úvazků a odborností. Uvidíme, jak to půjde dál. Pracovní skupina VODA na ministerstvu zemědělství a obdobná pracovní skupina SUCHO při ministerstvu životního prostředí by se ale mohly stát jádrem již opravdu systémového přístupu k tekutině, která na této planetě byla a je podmínkou života. I když nyní zjišťujeme, že může být také příčinou smrti.

Naše voda – Petr Havel, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

18.8.2014 7.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla, Komentář týdne

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3