22. 8. 2019

Vzdělávací hra o vodě Strom života si získává školáky

Děti v základních školách v Moravskoslezském kraji jsou nadšené interaktivní hrou, díky které se učí o významu vody pro člověka a přírodu. Uvedl to mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) Marek Síbrt.

Žáci šesti základních škol v Moravskoslezském kraji se mohli v dubnu právě díky spolupráci SmVaK s experty na interaktivní vzdělávací programy zúčastnit vzdělávacího programu Strom života. Ten jim zážitkovou formou přibližuje význam vody pro životní prostředí a člověka. Daná hra je vůbec první svého druhu v ČR, která se komplexně zabývá problematikou vody.

Program odstartoval v polovině dubna ve školách na Opavsku, v květnu se tým realizátorů přesouvá také do ostatních oblastí kraje (Novojičínsko, Frýdecko-Místecko). Další školy budou následovat v červnu, protože možnost se programu zúčastnit se dočkala v regionu velké odezvy a pozitivních reakcí jak ze strany škol, tak starostek a starostů měst a obcí. Pokračovat se bude po prázdninách. „Reakce ze strany dětí, ale i učitelů jsou skvělé. Musím přiznat, že jsme velice mile překvapeni, jak děti v šestých a sedmých třídách na hru pozitivně reagují. Je na nich vidět nadšení učit se zábavnou formou nové věci o významu vody pro člověka a přírodu. V zaujetí hrou si ani neuvědomují, kolik nových informací o fyzikálních nebo chemických vlastnostech vody se dozvídají. Stejně tak máme radost, že původně soupeřící týmy v průběhu hry pochopí, že pro odvrácení přírodní katastrofy, která by v případě znečištění nebo vyčerpání vodních zdrojů mohla nastat, je místo vzájemných střetů nutná spolupráce,“ říká jeden z autorů hry Josef Kundrát, jinak také doktorand na katedře psychologie Univerzity Palackého v Olomouci.

Daný typ hry je jedinečný vysokou mírou zapojení dětí a emočním dopadem na ně, čímž se odlišuje od obvyklých metod výuky. Navíc rozvíjí měkké dovednosti jako komunikace, spolupráce nebo řešení specifických problémů v praxi. Hra, která je určena pro žáky druhých stupňů základních škol, probíhá přímo ve školách, děti nemusí nikam jezdit. Vše začíná stavbou kulis a úvodním workshopem, kde se děti i vyučující společně naučí hru hrát, následně probíhá samotná herní aktivita, v níž se nešetří praktickými pokusy, dramatickými zápletkami, napínavým příběhem a věrohodnými rekvizitami. Nakonec si žáci upevní a osvojí získané poznatky.

„Těší mě, že hra, kterou jsme ve spolupráci s odborníky na tento typ vzdělávacích programů vyvinuli, získala natolik pozitivní ohlas mezi učiteli a žáky ze základních škol. Tuto naši nabídku ocenili na setkání, která jsme v dubnu uspořádali, také starostky a starostové obcí a měst. Na regionu, v němž působíme, nám záleží a myslíme si, že začít hovořit o významu vody pro člověka i přírodu a odpovědném nakládání s vodními zdroji u dětí v základních školách má jasný smysl,“ říká generální ředitel Anatol Pšenička.

Společnost SmVaK provozuje kanalizační síť s délkou 1744 kilometrů v 76 městech a obcích. Na ni je připojeno více než 521 000 obyvatel. V provozu je 111 kanalizačních čerpacích stanic a 65 čistíren odpadních vod s celkovou kapacitou 268 680 m3 za den. V roce 2015 odváděla společnost odpadní vodu z 52 171 kanalizačních přípojek a bylo odkanalizováno více než 28 milionů m3 odpadních vod.

Ostravský oblastní vodovod (OOV) je základním výrobním a distribučním systémem zajišťujícím dodávku pitné vody v Moravskoslezském kraji. Délka vodovodní sítě je téměř 500 kilometrů převážně ocelového potrubí. Má tři úpravny vody s celkovou kapacitou 4850 litrů za sekundu, které upravují vodu z údolních nádrží Kružberk, Morávka a Šance ve správě státního podniku Povodí Odry. Objem 121 vodojemů systému je 302 060 m3 vody. Rozhodujícím vlastníkem společnosti SmVaK je Aqualia Czech S.L.

Naše voda, foto z akce s dětmi: SmVaK

5.5.2016 14.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1