21. 5. 2019

Vzdělávací ekocentrum KRNAP počítá i se speciálním Aquaprogramem

Krkonoše získaly novou významnou vzdělávací instituci „Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Správy KRNAP ve Vrchlabí“. Informoval o tom mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Unikátní budova, jejímž autorem je známý architekt Petr Hájek, vznikla vedle stávající administrativní budovy Správy KRNAP a rozšíří nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Dům má již i svou přezdívku KRTEK. Tu vybrali lidé ve veřejném hlasování. Projekt podpořila Evropská unie v rámci Operačního programu životní prostředí.

„Od první myšlenky až do současnosti trval projekt pět let. Samotná stavba začala v létě 2011 a nyní ji otevíráme školám a široké veřejnosti,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „Začínáme tím také novou etapu v ekologické výchově Správy KRNAP. Od požáru objektu v klášterní zahradě jsme neměli odpovídající prostory pro programy ekologické výchovy,“ dodal. Dům je navržen s ambicí vytvořit stavbu, která by mohla být příkladem ekologického přístupu k architektuře a trvale udržitelného využívání krajiny. Bude místem osvěty a diskusí nad ekologickou problematikou, místem pro vzdělávání a výchovu dětí, mládeže i dospělých, kteří tak získají hlubší povědomí o přírodě a krajině a respekt k hodnotám přírodního bohatství. „Tvar domu vychází z geometrie pohoří Krkonoš a slouží jako nástroj ke studiu a pochopení jejich jedinečné topografie. Stavba je zapuštěná do země a prostřednictvím zelené střechy z horských rozchodníků je harmonicky napojena na krajinu zámeckého parku ” popisuje dům jeho architekt Petr Hájek. Kromě jedinečného tvaru je dům unikátní i v řadě dalších prvků. Světovým unikátem jsou prosklené části fasády. Původní požadavek na 4,3 m vysoké nedělené protipožární sklo se ukázal jaké téměř neproveditelný. Dodavatel proto vyvinul technologii na výrobu takového skla. Nyní je v Evropě jediný, kdo to dokáže.

Nový objekt bude místem k pořádání veřejných přednášek a konferencí. K tomu bude sloužit přednáškový sál s kapacitou 76 míst + 2 bezbariérová místa pro imobilní posluchače. Díky použití širokoúhlého plátna a prostorového zvuku má parametry malého kinosálu. K samotné výuce bude sloužit laboratoř a učebna. Přímý kontakt teoretické a praktické části výuky hraje při vzdělávání důležitou roli. Proto je laboratoř součástí prostoru učebny. Do laboratoře se vejde 16 studentů a do učebny 30. V objektu je dále také výstavní prostor, knihovna, ekoporadna a parkovací stání pro klienty.

Díky zapuštění do terénu je objekt energeticky nenáročný s velmi malými tepelnými ztrátami. Pro vytápění je využita technologie tepelného čerpadla. Hlavní nosné konstrukce a stěny podzemní části jsou z pohledového betonu. Vnitřní dělicí příčky a nábytek jsou z překližkových desek.

Pro Krtka jsme vytvořili osmero speciálních programů:

Geoprogram – yužívá geoexpozice v Klášterní zahradě a zabývá se geologií Krkonoš;

Pedoprogram – představuje vybrané vlastnosti půd;

Pomoprogram – se zabývá odrůdami starých ovocných odrůd z klášterní štěpnice;

Aquaprogram – voda, její vlastnosti a to co v ní plave;

Botanoprogram – o rostlinách, které pomáhají dělat KRNAP národním parkem;

Herbaprogram – o bylinách, kterými se naši předci léčili;

Manuprogram – o tom, že pracovat se dá nejen hlavou, ale také rukama;

Parkoprogram – o dendrologických unikátech vrchlabského zámeckého parku.

V Krtkovi budeme ovšem nabízet školám všech stupňů i programy, které má Správa KRNAP ve své nabídce již dnes.

Připraven je i cyklus programů pro veřejnost. Probíhat budou každý čtvrtek od 18:00. Z dalšího programu vybíráme: „Souboj černých titánů“ (ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas, 23. ledna), krkonošská premiéra filmu Jana Svatoše „divoČINY“ (13. února), „Dobrovolníky v Ladakhu“ (Martin Bursík a Kateřina Jacques, 20. února), vernisáž výstavy fotografií Ctibora Košťála a povídání s autorem (6. března), „Colours of Australia“ (Radovan Vlček, 20. března). Střídat se budou obvykle besedy s projekcemi dokumentárních i hraných filmů. Základní vstupné na tyto programy bude 30 Kč.

Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání má ambice stát se skutečným centrem nejen pro obyvatele Krkonoš, ale také jedním z obdobných evropských center zaměřených na environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu.

Celkové náklady na projekt byly plánovány ve výši 99 milionů korun. Výsledná cena, která zahrnuje kompletní stavbu i vnitřní vybavení stavby, činila 85,5 milionu. Projekt byl podpořen z Operačního programu Životní prostředí, Prioritní osa 7.

Naše voda, foto Správa KRNAP

 

10.1.2014 8.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2