19. 5. 2019

Vzácný polní mokřad ustoupí obchvatu a průmyslové zóně

Velmi vzácným polním mokřadem se může pyšnit obec Blučina na Brněnsku. Jak ale píše jihomoravská mutace Mladé fronty DNES, ne však moc dlouho. Brzy místo něj vyroste průmyslová zóna a obchvat.

Odborníci upozorňují, že škody budou nevratné. A také na střet zájmů – dopad na životní prostředí totiž posuzuje kraj, který je zároveň i investorem. Mokřad v prostoru ohraničeném na severu řekou Litavou a na východě obří navážkou hlíny podél dálnice D2 vznikl v podstatě „sám od sebe“, ale na důležitosti mu to neubírá. Podmáčené travnaté plochy s tůňkami jsou v naší krajině velice vzácné. Díky tomu tady žijí desítky zvláště chráněných druhů obojživelníků a ptáků. „Třeba pro kriticky ohrožené vodouše rudonohé jde o nejvýznamnější lokalitu na jižní Moravě,“ tvrdí Jan Sychra, předseda jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Jenže teď má uprostřed mokřadu vést obchvat. Správa a údržba silnic, příspěvková organizace kraje, žádnou alternativní trasu nezvažovala. „Místo toho byly provedeny zjednodušené pozemkové úpravy, změněn územní plán, rok a půl se jednalo s Povodím Moravy – a až nakonec se hledalo, co tady vlastně žije. Je to jako stavět dům od střechy,“ vadí Sychrovi, jenž na problém upozorňuje už dva roky.

O tom, že by se plánované stavby mohly kvůli mokřadu posunout, kraj neuvažuje. „V době přípravných postupů se o něm nevědělo. Jedním z důvodů je, že paradoxně zřejmě vznikl v důsledku ukončení obhospodařování a odvodňování pozemků určených právě pro rozvojové záměry. Nelze vyloučit, že případnou novou trasu obchvatu by čekal obdobný osud,“ podotkla mluvčí kraje Eliška Holešinská Windová.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Morava, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (jiná lokalita)

 

23.11.2016 2.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2