20. 8. 2019

Vzácní dravci na Novobydžovsku se stali obětí traviče

Další z obětí neznámých travičů ptáků se stal kriticky ohrožený luňák červený, kterého nalezli ornitologové 14. dubna 2016 přímo na hnízdní lokalitě nedaleko Nového Bydžova. Informoval o tom dnes ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek.

V Královehradeckém kraji jde o velmi vzácný druh hnízdící řídce jen v počtu jednotlivých párů. Celorepublikový počet prokázaných hnízdících párů pak aktuálně nepřesahuje 100. Nalezený luňák byl pravděpodobně čerstvě uhynulý v charakteristické pozici ukazující na otravu karbofuranem (pozice na břiše s lehce poroztaženými křídly, křečovitě sevřené pařáty vytažené vpřed). Z důvodu podezření na trestný čin byla přivolána Policie ČR. Podle vyjádření Státního veterinárního ústavu Praha, kam byl uhynulý luňák poslán na expertizu, byl nalezený luňák červený skutečně otráven karbofuranem.

„Luňáci jsou druhem adaptovaným, podobně jako například supi, na vyhledávání a odklízení mršin z krajiny a svým způsobem života jsou tedy velmi zranitelní ptačí kriminalitou v podobě vykládání otrávených návnad v otevřené krajině,“ říká nálezce otráveného dravce Dušan Rak, který se monitoringem populace luňáka červeného v ČR zabývá. Místo nálezu otráveného luňáka leží jen několik desítek metrů od obce, hnízdní lokalita je navíc často navštěvována dětmi. Vzhledem k místu nálezu je pravděpodobné, že návnada musela být položena nedaleko. Nechci si ani domýšlet, co by se mohlo stát, pokud by s návnadou manipulovaly děti. Otrávené návnady totiž nepředstavují riziko jen pro divoká zvířata, ale i pro domácí mazlíčky a děti,“ připomíná Lukáš Kadava z Východočeské pobočky České společnosti ornitologické, který zdejší hnízdiště dlouhodobě sleduje.

„Karbofuran se používal v zemědělství jako insekticidní přípravek k tlumení škůdců na velké škále plodin, např. na kukuřici, řepě, slunečnici, bramborách, řepce. Přípravky byly klasifikovány jako vysoce toxické. V Evropské unii je aplikace karbofuranu zakázána od roku 2008, není dovoleno jej nejen používat a prodávat, ale ani skladovat.

Naše voda, foto uhynulého dravce: Dušan Rak

27.5.2016 12.58, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1