17. 1. 2019

Výzkum volně žijících včel dospěl k varujícím výsledkům

Tým z neziskové organizace Pozemkový spolek Hády sleduje od letošního roku hmyzí opylovače v aktivním lomu, v opuštěném lomu a na běžné české vesnici. Informuje o tom server jihomoravskenovinky.cz s tím, že průběžné výsledky srovnání výskytu samotářských včel na těchto lokalitách jsou varovné.

Pilotní výzkum naznačuje, že i ve velkolomech je paradoxně více života než na současném venkově. Jihomoravskenovinky.cz o tom informovala Lucie Růžičková ze ZO ČSOP Pozemkový spolek Hády. Z dat můžeme odhadovat, že populace samotářských včel v okolí běžné venkovské obce jsou v podstatně horším stavu než podobné populace v území s povrchovou těžbou nerostných surovin. Samotářské včely jsou spolu se včelou medonosnou velmi významnými opylovači. Jsou jedněmi z nejdůležitějších článků ekosystému nás všech. Výskyt samotářských včel v krajině je proto vhodným ukazatelem pro hodnocení celkového stavu a kondice krajiny. A ta zjevně není dobrá.

Vedoucí týmu, doc. Mgr. Lubomír Tichý, Ph. D. k tomu dodává: „Dostáváme se do situace, kdy život ve venkovské krajině se stává chudším než v kamenolomech nebo skládkách a v jejich okolí. Přitom alespoň snaha o nějaké řešení je v nedohlednu, takže se situace bude dál jen zhoršovat! Venkov se současným stylem zemědělské velkovýroby, vysušováním krajiny a používáním pesticidů se stává sterilním a mrtvým prostředím. Zvykli jsme si upřednostňovat aktuální ekonomický prospěch před budoucností, která ale nemusí být tak vzdálená, jak se ještě nedávno zdálo.“

Kompletní výsledky výzkumu výskytu samotářských včel a aktivity včel medonosných v lomech a na venkově budou k dispozici na podzim letošního roku. Projekt je zařazen do mezinárodní soutěže Quarry Life Award, jejímž cílem je zvýšit povědomí o biologické hodnotě těžebních míst a přispívat k jejímu dalšímu posílení.

Zdroj: http://www.jihomoravskenovinky.cz/zpra…cich-vcel-dospel-k-varujicim-vysledkum/, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

26.6.2018 7.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Vodlesa

Kalendář Akcí

<< Leden 2019 >>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Fotoblog

více >

MOŘSKÝ SVĚT, PRAHA - VÝSTAVIŠTĚMOŘSKÝ SVĚT, PRAHA - VÝSTAVIŠTĚ
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >