1.8.2023 7.08, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Výzkum FŽP na letních festivalech cílí na toxické látky z nedopalků
Již šestým rokem se tým doc. Lenky Wimmerové z katedry aplikované ekologie Fakulty životního prostředí ČZU věnuje snižování dopadu letních hudebních festivalů na životní prostředí.
Kromě výpočtu uhlíkové stopy, managementu odpadového hospodářství a zvyšování povědomí festivalových návštěvníků se letos zaměří na nedopalky, mezi nimiž významně přibývá i odpad z elektronických cigaret. Oproti běžným cigaretám kvůli nižší teplotě hoření totiž obsahují vyšší koncentrace toxických látek, jako např. arsen nebo kadmium, které mohou skončit v půdě či vodě. V rámci environmentální kampaně Rollin‘ Green festivalu Let It Roll v Milovicích 3. až 5. srpna proto vědci pro návštěvníky připravují motivovaný sběr nedopalků a názorné ukázky toho, jak vypadá výluh z nedopalků a co může způsobovat. Osvětovou kampaň pak letos tým zakončí v Josefově na festivalu Brutal Assault.
Prvním festivalem, s nímž FŽP a její tým Lenky Wimmerové začal řešit jeho celkový dopad na životní prostředí, byl drum&bassový festival Let It Roll, na kterém se díky společnému projektu již třetí rok v řadě testují nové přístupy. Festival zavedl inovativní systém třídění odpadu i třídící linku přímo v areálu, která umožnila snížit množství směsného odpadu z 65 (2019) na 59 tun (2022) navzdory vyšší návštěvnosti.
Unikátní je také zásobování festivalového městečka vodou, pro které jsou využité vodní vaky a odpadá potřeba dovozu vody z okolí. Spotřebu vody potom hlídají automatické časovače na kohoutkách i další opatření. Letos se organizátoři s odborníky zaměří na nedopalky, které se v přírodě rozkládají až 15 let, během nichž uvolňují při kouření zachycené toxické látky do okolního prostředí.
„Jde o složitou problematiku, na jejímž řešení musí spolupracovat všechny zúčastněné strany. Skladba účastníků festivalů je skutečně velice různorodá. Někteří mají větší míru pro-environmentálního chování a ochotněji zavádějí šetrná řešení, i přes případné vlastní nepohodlí. Průzkumy opakovaně prokázaly, že zhruba 30 % účastníků se domnívá, že i když budou na festivalech třídit, tak jejich odpad stejně bude nakonec smísen a zlikvidován jako směsný. Zpravidla se jedná o účastníky, kteří tento vzorec chování aplikují i v každodenním životě. Proto je nezbytné řešit vznikající odpady, nahradit je jiným šetrnějším materiálem a vhodným způsobem vše prezentovat účastníkům, třeba speciální eko-kampaní, manuálem, prohlídkou zázemí festivalu nebo pomocí influencerů,“ shrnuje vedoucí týmu Wimmerová.
Počet návštěvníků v počtech desítek tisíc lidí v omezeném areálu festivalu představuje významnou zátěž pro životní prostředí. Ke krátkodobě zvýšené hladině hluku a světla při vystoupeních se přidává několikadenní extrémní spotřeba vody a produkce odpadu, mechanické poškození hlavně travní vegetace, ale také zvýšení spotřeby elektrické energie nebo pohonných hmot účastníků, účinkujících i organizátorů.
Velká koncentrace lidí na jednom místě přináší ale také jedinečnou příležitost, jak zvýšit pro-environmentální povědomí v masovém měřítku. FŽP proto spolu s partnerskými organizacemi z akademické (Univerzita Karlova – Centrum pro otázky životního prostředí) a pořadatelské sféry (asociace Festas, organizátor festivalů Beatworx s.r.o., úklidová firma Augiášův chlév) realizuje aktivity, jejichž cílem je dopad festivalů na prostředí omezit a současně působit na jejich návštěvníky, kteří by si zodpovědné chování měli přenést do každodenního života.
ČZU, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
1.8.2023 7.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy
Aktuality
Povodňové škody v Opavě přesáhnou 12 miliard, prioritou jsou nyní školy
Akt. 12.1.2025 18.50Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině
V Hrádku nad Nisou budou pokračovat práce na vodovodu
Akt. 10.1.2025 16.19Rubrika: Vodovody a kanalizace