30. 5. 2020

Vystoupení Černé Hory ze svazku vodovodů nižší ceny vody nepřineslo

Před rokem vystoupila Černá Hora na Blanensku ze Svazku vodovodů a kanalizací. Důvodem byla drahá voda. Jak ale informovalo zpravodajství ČT 24, i po roce ale platí obyvatelé podle ceníku svazku 93 korun za kubík, příští rok ještě o korunu víc.

Obyvatelé Černé Hory si před víc než rokem v referendu odhlasovali vystoupení ze Svazku vodovodů a kanalizací. Chtěli platit za vodu méně než obce sdružené ve svazku. Levnější vody se ale nedočkali. Cena vodného a stočného se zatím nezměnila. A jiné to nebude ani příští rok. Naopak, platit budou ještě o korunu víc než letos.

Starosta Černé Hory Ondřej Měšťan uvedl, že důvodem je to, že se městys nedohodl se svazkem na vlastnictví dvou zdrojů pitné vody. Jiný, svůj vlastní zdroj, městys nemá, proto vodu do domů stále přivádí stejný dodavatel. Spor vede městys se svazkem i o vodovody a čistírnu odpadních vod. Podle starosty Černé Hory jim tento majetek naleží podle zakladatelské smlouvy. Takzvaný oddělitelný majetek může svazek Černé Hoře vydat. Za něj a také za náklady spojené s vystoupením chce zaplatit. „Podle stanov je potřeba, aby obec uhradila prostředky, které svazek do toho majetku investoval, což je zhruba 7 milionů korun a pak je tam společný majetek, který se vracet nebude,“ říká tajemník Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí Petr Tioka. Jde o infrastrukturu, která slouží k odvodu odpadních vod a distribuci pitné vody. Černohorské zastupitelstvo nedávno na svém zasedání odhlasovalo vůbec první vyrovnání ve výši tří milionů korun.

Dohady o vodu tak mohou skončit i u soudu. V roce 2009 tomu tak bylo například i v případu Kunštátu a Zbraslavce. Rozsudek ale nepadl. Na základě posudku Vysokého učení technického se obě obce po sedmi letech loni v květnu se svazkem dohodly. Za vodovody a zdroj pitné vody zaplatily pět a půl milionu korun.

Zdroj: ČT 24, ilustrační foto Naše voda

30.12.2016 10.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31